Pomysł szkoleń jest odpowiedzią na fakt, że we wschodniej Polsce liczba spraw umorzonych z art. 62a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest najmniejsza.
Rzeszów to drugie, po Białym stoku, miasto, w którym zostanie przeprowadzone specjalne spotkanie z prokuratorami przygotowane przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej. Tematem cyklu spotkań jest upowszechnianie stosowania znowelizowanej Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w której wedle nowego artykułu 62a prokurator (także sędzia) – w ściśle określonych okolicznościach – może podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania osoby, która posiadała narkotyki.
Nowatorski pomysł szkoleń PSPN jest odpowiedzią na fakt, że to właśnie we wschodniej Polsce liczba spraw umorzonych przez prokuratorów jest najmniejsza. Szczególnie problem ten istnieje w Rzeszowie – w tym mieście prokuratorzy orzekli o umorzeniach tylko 11 razy i jest to najmniejsza liczba umorzeń w Polsce wśród wszystkich miast. Dla porównania w Poznaniu było 496, a we Wrocławiu 353.
Wedle nowego artykułu 62a prokurator (także sędzia) może podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania, osoby, która posiadała narkotyki. Warunkiem jest jednoczesne (kumulatywne) wystąpienie trzech przesłanek:
· pierwsza: osoba posiada niewielką ilość narkotyku,
· druga: narkotyk ten posiada na własny użytek,
· trzecia: stwierdzona zostanie niska szkodliwość społeczna czynu.
Polska Sieć Polityki Narkotykowej dostrzegła potrzebę zorganizowania spotkań z prokuratorami w Rzeszowie, ponieważ stosowali się do zapisów znowelizowanej ustawy najrzadziej w kraju. Według statystyk podanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w całym 2012 roku w Polsce odbyło się aż 18 441 spraw za posiadanie narkotyków, ale tylko 2307 spraw umorzono na tej podstawie, w tym 2145 przez prokuratorów. Biorąc pod uwagę fakt, że art. 62a został stworzony, jako narzędzie, dzięki któremu zarówno koszta postępowania miały się zmniejszyć, a polskie prawo narkotykowe stać się bardziej racjonalne i humanitarne, to niewielka ilość. Statystycznie umorzenia takie miały bowiem miejsce jedynie w 11,6% spraw. Jednak to nie jedyny przepis, o którym będzie mowa na spotkaniu. Nowelizacja daje możliwość urzeczywistnienia zasady „leczyć a nie karać” stosowanej wobec osób uzależnionych od narkotyków.
Spotkanie odbędzie się 20 lutego w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Jest to możliwe dzięki współpracy i otwartości trzech Rzeszowskich Prokuratur Rejonowych. W spotkaniu weźmie udział 40 prokuratorów, zaś prelegentami będą Agnieszka Sieniawska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, Barbara Wilamowska z Ministerstwa Sprawiedliwości, dr Piotr Kładoczny i Piotr Kubaszewski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz prokurator Maciej Nowicki z Prokuratury Warszawa Praga-Północ, który, na co dzień w swojej pracy stosuje nowe przepisy.
Polska Sieć Polityki Narkotykowej, która jest pomysłodawcą spotkania, chce upowszechniać dobre praktyki w zakresie stosowania nowych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Więcej informacji o szkoleniu udzieli Maja Ruszpel, rzeczniczka prasowa PSPN (+ 48 606 662 355).