Kraj

Fotorelacja: Śląskie działanie na narkotyki

Wszyscy uczestnicy debaty, w tym i przedstawiciel policji, zgodzili się, że obecnie obowiązujące prawo nie działa dobrze i wymaga zmian.

W chorzowskiej filii Wyższej Szkoły Bankowej 29 kwietnia odbyła się debata o polskim prawie narkotykowym. W dyskusji wzięli udział: Michał Sutowski z Krytyki Politycznej, prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji oraz Piotr Pałka z Frondy. Spotkanie poprowadzili Dominik Łaciak (Krytyka Polityczna) i Wojciech Mateusiak.

Największym zaskoczeniem okazała się postawa przedstawiciela Komendy Głównej Policji. Grzegorz Jach opowiedział się za legalizacją marihuany, z zastrzeżeniem że dopiero od 21 roku życia. Podobnego zdania byli też prof. Vetulani i Michał Sutowski. Uczestnicy zgodnie wskazali jednak, że przy nowatorskich rozwiązaniach prawnych konieczna jest kampania społeczna, ostrzegająca przed negatywnymi skutkami zażywania wszystkich narkotyków. Prof. Vetulani zwrócił uwagę, że za wzór powinna posłużyć kampania antynikotynowa, która odniosła wielki sukces.

Nie jestem zwolennikiem tego, aby państwo przykładało rękę do czegoś, co jest jednoznacznie negatywne i niemoralne – tak propozycję liberalizacji ustawy narkotykowej skomentował Piotr Pałka. Pomimo wyraźnej różnicy zdań, debatujący zgodzili się co do celu, do jakiego powinna dążyć polska polityka narkotykowa.

Wszyscy uczestnicy debaty, w tym i przedstawiciel policji, zgodzili się, że obecnie obowiązujące prawo nie działa dobrze i wymaga zmian. Z największą krytyką dyskutantów spotkała się kara więzienia, zagrażająca wszystkim użytkownikom nielegalnych substancji. Michał Sutowski zwrócił uwagę, że kryminał to miejsce, w którym o narkotyki najłatwiej.

Zapytany już po debacie przedstawiciel policji, czy w takim razie zmieniamy prawo narkotykowe, odpowiedział: „oby”. Biorąc pod uwagę, że zaostrzenie ustawy narkotykowej sprzed ponad dziesięciu lat odbyło się na prośbę służb, jest to fakt budujący.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij