Edukacja

Wojna z narkotykami to zagadka

Brad Pitt apeluje o przemyślenie amerykańskiej polityki narkotykowej

Od momentu, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły wojnę z narkotykami 40 lat temu, wydały na nią ponad trylion dolarów. Aresztowano ponad 45 milionów ludzi, a liczba osadzonych w więzieniach osiągnęła najwyższy wskaźnik na świecie. A i tak zabawnie prosto można dostać nielegalne substancje. Dlaczego więc podążamy wciąż tą drogą? Dlaczego mówimy o wojnie z narkotykami tak, jakby była pasmem sukcesów? To zagadka.

Wojna z narkotykami trwa, ponieważ to samo napędzający się system. Na poziomie lokalnym za każdym razem, gdy dochodzi do zatrzymania dilera, niedobór substancji na rynku podnosi jego ceny. Znajdą się chcący wypełnić tę pustkę. Koło się zamyka, poziom konsumpcji narkotyków pozostaje bez zmian. A w międzyczasie liczba osadzeń w więzieniach wzrasta.

Tak długo, jak będziemy się skupiać na ściganiu posiadających narkotyki, będziemy tworzyć sztucznie wykreowany rynek. Kiedy jednak nasz wysiłek skupimy na czymś innym, przyjmiemy, że istnieją niezaspokojone potrzeby ludzi na rekreacyjne spożycie narkotyków, a pieniądze z finansowania aparatu ścigania przekażemy na edukację, leczenie i redukcję szkód, wtedy dopiero będziemy mogli przerwać ten krąg. Stany Zjednoczone muszą naprawić struktury społeczne, które opuszczają ludzi ludzi, na tyle zdesperowanych, że uzależnienie lub dilerka wydaje się jedyną alternatywą.

Praktyczna porażka wojny z narkotykami to tylko część złożonego problemu. Te same strategie, które miały tak minimalny wpływ na spożycie narkotyków w całym kraju, głęboko i niewspółmiernie pokrzywdziły najuboższych i mniejszości etniczne. Ciężar masowego osadzania w więzieniach i prześladowania policji został poniesiony przez wykluczonych, sprawiając, że nigdy dotychczas nie było tak trudno dziesiątkom ludzi spełnić amerykański sen. Te społeczności są po prostu bardziej narażone na złe konsekwencje wojny z narkotykami. To musi się skończyć.


Zapraszamy na projekcję filmu House I live in i spotkanie z reżyserem Eugene Jareckim w Gdańsku we wtorek 14 maja o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35)!

Więcej informacji  o organizowanych przez Krytykę Polityczną pokazach filmu m.in. w Kijowie, Krakowie, Cieszynie, Gnieźnie.

Wypowiedzi Brada Pitta pochodzą z artykułu opublikowanego w gazecie The Observer.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij