Czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą już niekoniecznie? Rozmowa z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique”.
Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym „Le Monde Diplomatique”, w kolejnym odcinku Kapitału i ideologii: naprawdę krótkiego kursu rozmawiamy o tym, czy socjalny federalizm europejski to dobra i wiarygodna odpowiedź na prawicową politykę tożsamości; czy oferta socjalna „natywistów społecznych” to tylko fasada, za którą czai się stara, probiznesowa prawica; wreszcie – gdzie znaleźć polityczną siłę dla intelektualnej racji Thomasa Piketty’ego.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs
Czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku? Dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi? Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu? Kto powinien płacić więcej podatków, a kto dostać więcej władzy? I czemu lewica przyciąga wykształciuchów, a klasę robotniczą niekoniecznie?
O tym wszystkim na ponad 1200 stronach pisze najważniejszy ekonomista XXI wieku, Thomas Piketty – a Michał Sutowski i jego goście próbują opowiedzieć w cyklu podcastów Krytyki Politycznej.
Thomas Piketty będzie gościem Krytyki Politycznej 26 maja 2022 i wystąpi na debacie w warszawskiej świetlicy KP.