Fotorelacje

Nowe Witkowice: drugie życie huty

Huta stali Witkowice przyciąga uwagę każdego, kto odwiedza Ostrawę. Huta powstała w 1828 roku. Wokół niej rozrastało się miasteczko przemysłowe, które zyskało prawa miejskie w 1908 roku, a od 1924 roku jest jedną z dzielnic Ostrawy. Do dziś zachowało się wiele zabudowań zamieszkiwanych przez pracowników huty. W 1853 zbudowano tu szpital przyzakładowy, w 1896 przyzakładowy żłobek, hotel, szkoły, kościół.

Teren huty można zwiedzać z przewodniczką. Wchodzi się przez bramę, którą mijali kiedyś górnicy, i idzie szlakiem całej produkcji – w gąszczu rur, pochylni, korytarzy.

Ostatni piec wygaszono w roku 1998. W 2002 huta wpisana została na listę narodowych zabytków kultury i jako jedyny zabytek techniki w Czechach na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego. W części budynków przemysłowych powstała nowoczesna sala konferencyjna, sale seminaryjne i przestrzeń galeryjna – „Nove Vitkovice”.

Czytaj też: Dawid Krawczyk, Drugie życie huty

Bio

Agnieszka Muras

| Szkoła Liderów
Agnieszka Muras jest działaczką społeczną i koordynatorką programu kształcenia liderów miejskich w Fundacji Szkoła Liderów. Pracowała w HEAL Polska, działając na rzecz poprawy jakości powietrza oraz w Krytyce Politycznej, tworząc Świetlicę „Na Granicy” w Cieszynie.
Agnieszka Wiśniewska

| Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl
Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynowała działania Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych w Wydawnictwie Krytyki Politycznej. m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna". Współautorka książki "Współpraca. Przewodnik dla dzieci".

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.