Fotorelacje

Kongres Kultury w Cieszynie

W Cieszynie odbył się pierwszy Kongres Kultury. Trwał dwa dni (30 listopada-1 grudnia). Mieszkańcy, radni, przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, urzędnicy miejscy, powiatowi i wojewódzcy dyskutowali na temat kultury w Cieszynie. W obradach sześciu grup tematycznych prowadzonych przez Joannę Rzepkę-Dziedzic, Michała Palucha, Wojciecha Szczurka, Bogdana Słupczyńskiego, Mariusza Andrukiewicza i Grzegorza Studnickiego udział niemal 100 osób.

Relacje w mediach:

Główny postulatem kongresu jest oczywiście opracowanie oraz wdrożenie programu operacyjnego dla rozwoju kultury w Cieszynie. Jego potrzebę wskazały wszystkie grupy robocze. Podobnie było w przypadku edukacji zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców miasta, dla których kultura elitarna często pozostaje niezrozumiała, a przez to niepotrzebna. […] Długa lista postulatów zawiera również uwagi dotyczące funkcjonowania miejskich instytucji kultury. […] Kolejny ważny postulat mówi o konieczności powołania konserwatora miejskiego lub plastyka przestrzeni miejskiej, który zadba o przestrzeń publiczną w centrum miasta, podkreślając, iż walory estetyczne miasta stanowią atrakcję turystyczną.
Stefan Mańka, gazetacodzienna.pl

Cieszyn jest idealnym miejscem, żeby przetestować to, na ile ta świadomość obywatelska i aktywność obywatelska może się zamienić w działania i czyny. Należy wykorzystać to spotkanie i zaangażowanie tych, którzy doprowadzili do niego, aby napisać program operacyjny i skonkretyzować pewne rzeczy. Jeżeli to zostanie przyjęte, to oczywistym elementem jest potem monitorowanie, czy to zostanie wdrażane, czyli element społecznego nadzoru.
Łucja Ginko, doradca marszałka województwa śląskiego ds. kultury, gazetacodzienna.pl

Obszerny fotoreportaż z Kongresu oraz relację z dyskusji opublikował ox.pl.

O Kongresie w Radiu Katowice mówiła Anna Cieplak.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij