Czytaj dalej

IDEAlne prezenty poleca Maja Głowacka

Bycie naukowczynią nie jest najłatwiejsze, ale patrząc na nasze autorki, mam mocne poczucie, że polska nauka stoi właśnie kobietami – i każdą z ich fenomenalnych książek mocno wam polecam – Maja Głowacka, członkini działu promocji Wydawnictwa KP.

Joanna Bednarek, Próba

Socjalistyczne osiedle, unosząca się nad nim historia pańszczyzny, feministyczna rewolucja, a to wszystko w formie powieści grozy – Próba Joanny Bednarek, mimo swojej niedużej objętości, zbiera w sobie tropy, idee i wątki pojawiające się w dyskusjach publicznych ostatnich kilku lat. A do tego robi to wyśmienicie!

To jedna z tych książek, którą przy pierwszym zetknięciu czyta się w napięciu, czekając na kolejną stronę, by później wracać do poszczególnych fragmentów, wgryzać się w konkretne wątki, postaci i zdania, wyjaśniać ich znaczenia.

Bednarek, splatając to, co realne, z tym, co trochę dziwaczne, snuje alternatywne wizje historii, które stawiają przed czytelniczkami ważne i aktualne pytania.

Do tego Próba ma jedną z moich ulubionych tegorocznych okładek z ilustracją Joanny Łańcuckiej. Dla wszystkich fanek – polskiej literatury, ładnych wydań i żartów z chłopców humanistów – prezent idealny!

Kraina baśni jest dla wszystkich

Nie wiem, czy macie tak samo, ale moje dziecięce wspomnienia związane z czytaniem baśni są bardziej traumatyczne niż pozytywne i wzmacniające.

A przecież literatura może (a nawet powinna!) pełnić też takie funkcje – akceptować, uczyć tolerancji i walki o siebie. Kraina baśni… właśnie o tym jest.

Jedna z moich ulubionych baśni z tego zbioru mówi o księciu o imieniu Bence, który by żyć w zgodzie ze sobą, musi odciąć się od rodziców, stworzyć swój nowy dom wśród przyjaciół – normalizowanie wyboru swojej „rodziny”, szukanie akceptacji i spokoju wydają się superaktualnym świątecznie przesłaniem.

Tego typu idei jest w Krainie baśni… więcej – chciałabym już teraz móc poznać dzieciaki wychowane na takich książkach, zobaczyć świat, jaki stworzą.

Przemysław Sadura, Państwo, szkoła, klasy

Książki z serii Idee mogą nie być najbardziej intuicyjnym wyborem prezentowym, a jednak mam poczucie, że dla wielu osób Państwo, szkoła, klasy będzie książką ciekawą i ważną.

Dla kogo? Ja na przykład dla siebie, innych studentek, ale też instytucji akademii.

Sadura daje nam język do opisywania różnic, które intuicyjnie się wyczuwa, pozwala nazwać to, co może wydawać się jedynie nieuzasadnionym poczuciem – dlaczego na zajęciach odzywają się tylko konkretne osoby? Jak to się dzieje, że ludzie z Warszawy, nawet ci najbardziej otwarci i lewicowi, koniec końców przyjaźnią się tylko z ludźmi ze stolicy? Skąd się bierze elitarność konkretnych kierunków?

Państwo, szkoła, klasy oprócz tego, że jest porządną książką socjologiczną, traktować można jak przewodnik po kolejnych etapach edukacji, ich powiązaniu z naszą pozycją klasową i tym, jak wpływa ona na nasze doświadczenie. Idealny też to oręż do wszystkich rozmów przy świątecznym stole o sukcesach poszczególnych dzieci rodziny i znajomych – może okaże się, że pasmo osiągnięć syna koleżanki twojej mamy to nie tylko zasługa jego talentu i ciężkiej pracy.

Naukowczynie Wydawnictwa KP

Jeśli miałabym powiedzieć, co było jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w pracy w mijającym roku w wydawnictwie, to z pewnością kolejne książki i sukcesy wydawanych przez nas historyczek, socjolożek, literaturoznawczyń. Anna Dobrowolska, Alicja Urbanik-Kopeć, Joanna Wawrzyniak, Aleksandra Leyk, Joanna Ostrowska, Marta Justyna Nowicka – każda z nich napisała prace ważne, odświeżające dla dyscyplin, w których pracują, pokazujące nowy model badań i ich popularyzacji.

Bycie naukowczynią nie jest najłatwiejsze, ale patrząc na nasze autorki, mam mocne poczucie, że polska nauka stoi właśnie kobietami – i każdą z ich fenomenalnych książek mocno wam polecam!

**

Książki polecane przez Maję Głowacką, członkinię działu promocji Wydawnictwa KP, kupicie na stronie Wydawnictwa Krytyki Politycznej. IDEAlne prezenty, czyli pełne idei i dobrane specjalnie dla konkretnej osoby, z myślą o jej zainteresowaniach, pasjach, poglądach, kupicie teraz w promocyjnych cenach.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij