Kraj

lewica-zandberg-biedron-czarzasty

Do lewicy: Mamy koalicję, teraz zjednoczenie

Droga lewico! Udało się wam dogadać przed wyborami. Doskonale. Jak by tu teraz tego nie spieprzyć?

Gdula: Polaryzacja polityczna w Polsce skończyła się na wyborach europejskich

Projekt lewicy jest trójnurtowy. Jakbyśmy czekali na jednego mesjasza, to moglibyśmy się nie doczekać – mówi Maciej Gdula, jedynka na krakowskiej liście lewicy.

Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny

Fragment książki Galopującego Majora „Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny”, która właśnie ukazuje się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Mariusz Kamiński szefem MSWiA. Służby specjalne mogą być wykorzystane przeciwko opozycji

Nominacja Mariusza Kamińskiego dokładnie dwa miesiące przed wyborami powinna być dla opozycji sygnałem ostrzegawczym.Jan Rojewski

Solidarne z Karoliną Piasecką

Wyrok w sprawie Karoliny Piaseckiej – właśnie dlatego, że głośny i spektakularny – ustawia język mówienia o przemocy i będzie miał wpływ na wyniki innych procesów.

Łódź, 12-14 października: II Kongres Ruchów Miejskich

iikrm120W dniach 12-14 października odbywa się w Łodzi II Kongres Ruchów Miejskich.
Łódź jest miastem, którego specyficzne problemy zostały dostrzeżone w Apelu Solidarności Miast
podpisanym przez większość uczestników I Kongresu w Poznaniu (2011). II Kongres poszerza
tematykę o nowe pola: ekologię, kulturę, politykę mieszkaniową i sprawy
małych miast. Reprezentowane będą także nie tylko duże aglomeracje, ale
też mniejsze miasta.

Zmiany przez pryzmat fotografii

Zastanowimy się jak fotografia może dokumentować i rejestrować zachodzące w świecie zmiany. O Opolskim Festiwalu Fotograficznym opowiada jego współorganizator Michał Grocholski.

Miasto na sprzedaż (wideo)

Już w piątek 12 października startuje festiwal Warszawa w Budowie organizowany przez stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej. O festiwalu opowiada Tomasz Fudala, kurator.

Pawłowski: Warszawa do rozbiórki

Spółka Meble Emilia wypowiedziała warszawskiemu Muzeum Sztuki Nowoczesnej umowę najmu. Muzeum ma na opuszczenie budynku siedem dni. Wszystko to na dwa dni przed rozpoczęciem festiwalu Warszawa w Budowie, który miał inaugurować działanie MSN w nowym miejscu. Komentarz Romana Pawłowskiego.

Z myślą o karierze…

W końcu stało się i poparcie dla PO spadło w sondażu poniżej PiS-u. Zwolennicy PO w nerwach zagrzewają premiera Tuska do walki o odzyskanie społecznego poparcia. Ale może to nie Tusk spada, ale Platforma leci na łeb?

Łódź, 16 października: Kamińska – “Twoje ciało jest polem walki”, feminizm radykalny

główne nurty feminizmuCzy ważniejsza jest walka o równe płace, czy raczej przepracowanie tego, co dzieje się w domu i w łóżku? Jak odczytywać hasło radykalnych feministek „prywatne jest polityczne” w neoliberalnej rzeczywistości?
Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Ewa Kamińska (KP Łódź) podczas drugiego spotkania w ramach Pracowni Głównych Nurtów Feminizmu – cyklu łódzkiego Uniwersytetu Krytycznego
 

16 października, wtorek, g. 18.00
Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Kijów: Kultura transformacji. Żmijewski

Festiwal “Kultura transformacji / Culture of Transformation” zainauguruje
wystawa “Demokracje” Artura Żmijewskiego.

Pielęgniarski paraliż

Pielęgniarek jest w Polsce coraz mniej i pracują w coraz trudniejszych warunkach. Ale ten temat nigdy nie jest numerem jeden, ani dwa, ani żadnym innym w telewizyjnych wiadomościach. Przecież „jakoś to będzie”.

Erbel: Antyskłoting, czyli mieszkanie na umowie śmieciowej

Antyskłoting to rozwiązanie, które narodziło się w Amsterdamie wraz z kryzysem ekonomicznym.  Zasada jest prosta: najemca dostaje prawo do mieszkania po niskiej cenie, a jego lub jej obowiązkiem jest troska o to, żeby nikt niepożądany nie zajął budynku. Czy rozwiązuje to problemy z dostępem do mieszkań osób mniej zamożnych? Tekst Joanny Erbel.

Pielęgniarki: “jakoś” nie znaczy “jakość”

Międzynarodowa manfestacja, białe miasteczko pod kancelarią premiera, konferencja – tak pracownicy medyczni chcą bronić publicznej służby zdrowia. Dlaczego protestują? Oto ich postulaty.