Miasto

Spotkanie wokół książki „Wanda Jakubowska. Od nowa”

Rozmowę z Moniką Talarczyk - Gubałą poprowadzą Karolina Sikorska i Marcin Adamczak. Po spotkaniu projekcja filmu "Spotkania w mroku".

8 kwietnia, środa, godz. 19.00, Nowe Kino Pałacowe, Centrum Kultury ZAMEK ul. Św. Marcin 80/82, Poznań.

Spotkanie z autorką, Moniką Talarczyk – Gubałą

Prowadzenie: Karolina Sikorska (Instytut Kulturoznawstwa UAM, Centrum Praktyk Edukacyjnych) i dr Marcin Adamczak (Instytut Kulturoznawstwa UAM, PWSFTviT w Łodzi)

wstęp wolny

Wanda Jakubowska. Od nowa to próba zrozumienia fenomenu postaci, w której życiorysie zawiera się niemal cały XX wiek. Autorka dotarła do prywatnego archiwum reżyserki, rozmawiała z jej rodziną i współpracownikami, czytała co pisano o niej w Polsce i na świecie. Proponuje nowe spojrzenie na filmy, w kontekście biografii reżyserki i innych ówczesnych produkcji, przybliżając w ten sposób także tytuły uznawane dotychczas za zaginione, nieważne lub nieudane. Dzięki temu ocaliła od zapomnienia mniej znane reżyserki pracujące w cieniu Jakubowskiej. Książka Talarczyk-Gubały to fascynujący portret niezwykłej kobiety, dla której najważniejsze było kino, a najprzyjemniejsze życie towarzyskie na planie filmowym.

Monika Talarczyk-Gubała – dr, historyczka kina, krytyczka filmowa. Badaczka kina kobiet w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pracuje w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka monografii „PRL się śmieje! Polska komedia filmowa 1945-1989” (Warszawa 2007), „Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w II połowie XX wieku” (Szczecin 2013) oraz zbioru esejów „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii” (Poznań 2013), uhonorowanego w 2014 roku Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Po spotkaniu, o godz. 21.00 zapraszamy na pokaz filmu SPOTKANIA W MROKU, reż. Wanda Jakubowska, 1960, 102’

bilety 5 zł

Polska pianistka, Magdalena, wyjeżdża na tournee po Niemczech zachodnich. Ta podróż wywołuje wspomnienia. Czasy wojny spędziła ona na przymusowych robotach w Niemczech. Przekonuje się, jak bezkarnie i beztrosko żyją tu zbrodniarze wojenni.

[materiały organizatora]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij