Gratulujemy wyróżnienia w konkursie "Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej!".
Przemysław Hirniak jest redaktorem serwisu narkopolityka.pl, członkiem zespołu Krytyki Politycznej od lat związanym z Klubem KP w Trójmieście. W konkursie dziennikarskim wyróżniono jego wywiad z prezydentką Szwajcarii Ruth Dreifuss Pierwszy krok do dobrej prewencji to dekryminalizacja.
Na konkurs Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej! napłynęły 24 prace. Zgłoszenia przysłali zarówno dziennikarze pracujący w redakcjach ogólnopolskich jak i lokalnych – w prasie (także w serwisach internetowych), radiu lub telewizji. Jury konkursu, w którym zasiedli Renata Kim, Hanna Lis, Kasia Malinowska-Sempruch, Zbigniew Łuczyński, Bartosz Węglarczyk i Jacek Żakowski przyznało jednogłośnie 5 nagród:
I miejsce przyznane Aleksandrze Pawlickiej za wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim i Korą Dajcie Korze spokój to udział w International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) oraz stypendium w wysokości 2000 zł.
II miejsce przyznane Dariuszowi Szreterowi za wywiad z Tomkiem Lipińskim z zespołu Tilt Nie siejmy paniki wokół trawy to udział w Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa) oraz stypendium w wysokości 1200 zł.
Ponadto wyróżnienia otrzymali:
Agnieszka Lichnerowicz – TOKFM za wywiad z Eduardo Vergarą My nie przegrywamy wojny z narkotykami. My ją przegraliśmy.
Bogdan Wróblewski – „Gazeta Wyborcza” za reportaż Warszawka na trawce.
i Przemysław Hirniak z „Krytyki Politycznej”.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Celem konkursu jest rozwój racjonalnej, merytorycznej, opartej na wiedzy i dowodach naukowych debaty w mediach na temat narkotyków. Zależy mi na odpolitycznieniu tematu – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej, a zarazem organizatorka i pomysłodawczyni – Traktowaniu przez media polityki narkotykowej, jako jednego z obszarów zdrowia publicznego, nieuleganiu populistycznym hasłom oraz odejściu od traktowania użytkowników narkotyków, jako łatwego wroga publicznego. Międzynarodowa dyskusja o potrzebie niezbędnych zmian w polityce narkotykowej jest obecnie bardzo prężna. Chciałabym, aby zainspirowała też nas do dalszych przemyśleń i debaty.