Debaty Instytutu Krytyki Politycznej

prof. Jan Kregel: Alternative theories of money

W dzisiejszej ekonomii współistnieją dwa główne kierunki myślenia o pieniądzu: doktryna "zdrowego pieniądza", która leży w głównym nurcie współczesnej ekonomii, oraz doktryna "funkcjonalnego pieniądza", leżąca w nurcie ekonomii efektywnego popytu. Profesor Jan Kregel przedstawi ich różne wyjściowe założenia, wnioski i rekomendacje oraz ich przystawalność do współczesnej rzeczywistości a następnie będzie odpowiadać na pytania uczestników wykładu.

prof. Jan Kregel (Tallin University of Technology; Levy Economics Institute of Bard College (Blithewood, USA))
Alternatywne teorie pieniądza

W dzisiejszej ekonomii współistnieją dwa główne kierunki myślenia o pieniądzu: doktryna „zdrowego pieniądza”, która leży w głównym nurcie współczesnej ekonomii, oraz doktryna „funkcjonalnego pieniądza”, leżąca w nurcie ekonomii efektywnego popytu. Ta pierwsza jest powszechnie znana i wyznawana, ale jej rekomendacje, zwłaszcza w okresie kryzysu, nie prowadzą bynajmniej do oczekiwanych wyników. Ta druga jest znacznie mniej znana, w stosunku do pierwszej uważana za ekonomiczną herezję, ale jej rekomendacje zdają się znacznie lepiej przystawać do rzeczywistości. Profesor Jan Kregel przedstawi ich różne wyjściowe założenia, wnioski i rekomendacje oraz ich przystawalność do współczesnej rzeczywistości a następnie będzie odpowiadać na pytania uczestników wykładu.

Wykład Jana Kregla odbył sie w ramach seminarium profesorów Jerzego Osiatyńskiego i Kazimierza Łaskiego „Podstawy polityki gospodarczej: ujęcie ekonomii post-keynesowskiej”.

Jan Kregel (1944) — profesor finansów i rozwoju w Tallin University of Technology; wybitny ekonomista post-keynesowski.

Część 1

Część 2

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Wykład otwarty w ramach Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Instytut Studiów Zaawansowanych | Alternative theories of money
Wykład prof. Jana Kregla, w języku angielskim z tłumaczewniem symultanicznym.

16 maja, czwartek, godz. 18:00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Instytut Studiów Zaawansowanych zaprasza na wykład „Alternative theories of money” prof. Jana Kregla. 

W dzisiejszej ekonomii współistnieją dwa główne kierunki myślenia o pieniądzu: doktryna „zdrowego pieniądza”, która leży w głównym nurcie współczesnej ekonomii, oraz doktryna „funkcjonalnego pieniądza”, leżąca w nurcie ekonomii efektywnego popytu. 
Ta pierwsza jest powszechnie znana i wyznawana, ale jej rekomendacje, zwłaszcza w okresie kryzysu, nie prowadzą bynajmniej do oczekiwanych wyników. Ta druga jest znacznie mniej znana, w stosunku do pierwszej uważana za ekonomiczną herezję, ale jej rekomendacje zdają się znacznie lepiej przystawać do rzeczywistości.
Profesor Jan Kregel przedstawi ich różne wyjściowe założenia, wnioski i rekomendacje oraz ich przystawalność do współczesnej rzeczywistości a następnie będzie odpowiadać na pytania uczestników wykładu.

Dyskusję po wykładzie poprowadzi prof. Jerzy Osiatyński

Wykład Jana Kregla odbywa sie w ramach seminarium profesorów Jerzego Osiatyńskiego i Kazimierza Łaskiego „Podstawy polityki gospodarczej: ujęcie ekonomii post-keynesowskiej”.

Jan Kregel (1944) – profesor finansów i rozwoju w Tallin University of Technology; wybitny ekonomista post-keynesowski.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego oraz przy wsparciu finansowym Open Society Foundations.
 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij