W rowerowej stolicy Polski dyskutować będziemy o XIX wiecznych cyklistkach. Co radzono zabrać im w podróż? Rewolucja kobiet we wtorek, 13 maja, w Gdańsku.
Co radzono zabrać w podróż dziewiętnastowiecznym cyklistkom rozpoczynającym podróż do emancypacji. Czemu kobiety w ogóle chciały same wyjeżdżać z domu? Seminarium cyklu Rewolucja kobiet, m.in. o rowerzystkach, we wtorek, 13 maja w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Gościem najbliższego seminarium prowadzonego przez Agatę Larczyńską będzie Dagmara Binkowska.
Podczas seminarium dr Dagmara Binkowska opowie o rodzeniu się kobiecej aktywności w II połowie XIX wieku w sferze sportu i podróży, a także przywoła wiele zdjęć ilustrujących stroje kobiece w tym okresie. Agata Larczyńska dokona analizy treści pierwszego podręcznika dla kobiet podróżujących i wspomni o organizacjach turystycznych z przełomu XIX/XX w., których członkiniami były wybitne kobiety.
Działalność sufrażystek wyzwoliła w kobietach chęć poznawania i zdobywania świata. W 1889 r. został wydany pierwszy poradnik Hints to Lady Travellers dla kobiet udających się w podróż, autorstwa Lillias Campbell Davidson.
Davidson była założycielką Lady Cyclists’ Association i autorką podręcznika Handbook for Lady Cyclists. Jej prace nie doczekały się jeszcze polskiego wydania. Jednak do tej pory jest o czym rozmawiać nie tylko z punktu widzenia XIX wiecznej historyczki, bo o kobietach cyklistkach zawsze można dowiedzieć się zaskakujących rzeczy.
Seminarium Dyliżansem, pociągiem, a może rowerem? Podróż do emancypacji w cyklu Rewolucja kobiet odbędzie się we wtorek, 8 kwietnia o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.
Plan kolejnych spotkań z cyklu Rewolucja kobiet budujących rewolucyjne herstory:
10 czerwca, godz. 18.00 Niepokorne damy średniowiecza
Wanda co nie chciała Niemca? Joanna d’Arc? Było ich znacznie więcej: skandynawska królowa Małgorzata I i Elżbieta Luksemburska, co Polaka nie chciała… Opowieść o kilku znaczących kobietach żyjących w epoce średniowiecza.
Dotychczasowe seminaria z cyklu Rewolucja kobiet odbyły się 11 marca: Emma Goldman (1869-1940) i Voltairine de Cleyre (1866-1912): poetycka rewolta na rzecz wolności i sprawiedliwości; 8 kwietnia: Mujeres Libres: hiszpańskie kobiety na społecznych barykadach; 15 kwietnia, pokaz filmu poświęconego hiszpańskim rewolucjonistkom Anarchistki, reż. Vincente Aranda,
Rewolucja kobiet jest częścią projektu Demokracja 4.0 współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.