Miasto

(Po)wyborczy krajobraz w USA z innej perspektywy – debata

Goście spotkania: dr Adam Drosik, Grzegorz Omelan, Jakub Horwat, dr Stankomir Nicieja.

Nieco ponad miesiąc temu obserwowaliśmy wyścig wyborczy w Stanach Zjednoczonych, który zakończył się reelekcją prezydenta Baracka Obamy. Media żyły tematem przez wiele tygodni. Telewizja i prasa relacjonowały debaty prezydenckie, komentowały nowe spoty telewizyjne, rejestrowały wszystkie gafy kandydatów.

Czy jednak wybory na głowę państwa jednego w największych światowych mocarstw można sprowadzić tylko do humorystycznych ciekawostek i opisu wyborczych reklamówek? Czy to one były esencją kampanii? Co działo się za niedostępnymi dla telewizyjnych kamer kulisami wyborów w USA? Na te i inne pytanie odpowiemy podczas debaty (Po)wyborczy krajobraz w USA z innej perspektywy.

Goście spotkania:
dr Adam Drosik (Instytut Politologii UO), który przedstawi strategiczne przyczyny porażki Mitta Romney,a;
Grzegorz Omelan (doktorant na kierunku Nauk o Polityce UO), który opowie bliżej o zagadnieniu tzw. voter suppression, czyli prawodawstwie utrudniającym głosowanie określonym grupom wyborców;
Jakub Horwat (również doktorant na kierunku Nauk o Polityce na UO), przybliżający zagadnienie rosnącej roli kampanii bezpośrednich i ich przyszłości w USA;
dr Stankomir Nicieja (Instytut Filologii Angielskiej UO), który skupi się na zagadnieniu przesunięcia kulturowego w „lewo” w Stanach Zjednoczonych, które wyraźnie ujawniło się podczas ostatnich wyborów.

Dyskusje poprowadzi Szymon Pytlik (Klub Krytyki Politycznej w Opolu).

18 grudnia, wtorek, godz. 17.15, Collegium Civitas w Opolu, sala 119, ul. Katowicka 89

Więcej informacji na: www.facebook.com

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij