Miasto

Noc muzeów w cieszyńskiej Krytyce Politycznej

Po raz trzeci Świetlica KP w Cieszynie otwiera drzwi w cieszyńską Noc Muzeów.

Noc Muzeów w cieszyńskiej Świetlicy Krytyki Politycznej
23 maja, piątek, godz.: 18.00-23.00 

1) Jakie gry były popularne w Państwa dzieciństwie? Jak się w nie grało? Czy znacie Państwo stare wyliczanki typowe dla Śląska Cieszyńskiego? Na te i inne pytania szukać będziemy odpowiedzi podczas Cieszyńskiej Nocy Muzeów w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ankiety i badania przeprowadzi Michał Rauszer ( pracownik UŚ w Cieszynie, doktorant PWST) oraz gimnazjalistki uczestniczące na co dzień w warsztatach prowadzonych przez Świetlicę KP nt. kultury ludowej.

23.05.2014, piątek, godz. 18.00- 21.00 teren Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6

Ankietę prowadzimy w ramach realizacji projektu „200 razy Kolberg” współfinansowanego przez MKiDN (IMiT) na Rok Oskara Kolberga. ​

2) Włącz muzykę! – nocny spacer szlakiem muzyki w Cieszynie

23 maja (piątek), 21.00 start: Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Zamkowa 1) ​

Podczas nocnej przechadzki będziemy szukać miejsc stanowiących w przeszłości ważną część kultury muzycznej miasta. Chcemy odkryć czy w wyniku zamknięcia klubów bądź rozwiązania zespołów zniknęły pewne środowiska mieszkańców. Zastanowimy się nad rolą muzyki w budowaniu więzi społecznych.
Czy bez muzyki, jej twórców i odbiorców Cieszyn byłby taki sam? Czy miasto Cieszyn stwarza warunki do rozwoju muzycznych inicjatyw kulturalnych? Postawimy pytanie o preferowany przez mieszkańców rodzaj muzyki oraz miejsca organizujące koncerty. Spróbujemy dociec czy istnieje scena undergroundowa? Czy jeszcze gdzieś odbywają się jam session? Kim są lokalni twórcy muzyczni i czy chętnie występują w Cieszynie czy może nie mają powodów?
Zapraszamy nie tylko w celu przypomnienia cennych inicjatyw i miejsc, ale dyskusji nad obecną sytuacją i możliwymi scenariuszami rozwoju muzycznego życia miasta.

W spacerze wezmą udział goście:
Krzysztof Gawlas
– pracownik Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie (Instytut Muzyki), kompozytor
Wojtek Zrałek- Kossakowski – dramaturg, kurator i animator życia muzycznego, tłumacz i publicysta. Kurator cyklu muzycznego w Centrum Kultury „Nowy Wspaniały Świat” w Warszawie, obecnie prowadzi spotkania muzyczne w „Barze Studio” (w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie).

Organizatorem spaceru są: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz studentki animacji społeczno-kulturalnej UŚ w Cieszynie w ramach projektu „Spacery edukacyjne: kierunki kultury”, finansowanego ze środków MKiDN. ​

3) Nocne oprowadzanie po Świetlicy Krytyki Politycznej oraz Księgarni/Czytelni „Na Granicy” przez uczestniczki warsztatów w Świetlicy KP, a także zwiedzanie wystawy pt. Dla natury i dla wolności, po której oprowadzać będzie twórczyni i pomysłodawczyni Buket Onat.

oprowadzanie po wystawie: 18.00- 21.00
oprowadzanie po świetlicy: 21.00- 23.00

W czasie otwarcia Świetlicy będzie można zobaczyć dokumentację niektórych przedsięwzięć dzieci i młodzieży uczęszczającej do Świetlicy, a także zadać pytania nt. protestów w Parku Gezi jednej z bezpośrednich uczestniczek wydarzeń w Turcji. Dowiecie się Państwo dlaczego młodzi Turcy walczą o swobodę wypowiedzi, a także co wywołało społeczny sprzeciw w 2013r.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij