Jak konsekwentnie stapiano pojęcia etniczności, narodu i państwa. Innowacyjny projekt teatralny w wykonaniu Pauliny Owczarek i Krzysztofa Trzewiczka.
19 marca, wtorek, godz. 20.00, Świetlica KP w Cieszynie (ul. Zamkowa 1)
O słuchowisku:
Będzin. Niewielkie miasto leżące na zachodnim krańcu Małopolski, tuż przed granicą zaboru. Miasto żydowskie, bo mniejszość chrześcijańska to zaledwie dwadzieścia procent mieszkańców, a w skład Rady Miasta wchodzą sami Żydzi. Miasto żyje, rozwija się przemysł, politycy łączą się w partie polityczne, a młodzież w niezliczone organizacje. Rozkwita kultura jidysz.
***
Będzin. Niewielkie miasto leżące na wschodzie aglomeracji śląskiej tuż przed granicą województwa. Miasto polskie, bo większość żydowska została wymordowana w czasie okupacji do cna, a powojenne władze skutecznie zatarły resztę śladów żydowskiej obecności. Dziś historię miasta tworzą opowieści o królewskim grodzie położonym u podnóża średniowiecznego zamku.
To jednak nie Niemcy biorą całą odpowiedzialność za spolszczenie Będzina. Działania i decyzje zmierzające do tego podejmowane są już na wiele lat przed wojną i przybierają postać precyzyjnych gestów politycznych. To ten sam rodzaj działań, jakie władze PRL podejmą po wyzwoleniu w latach 1945–1968, lecz o wiele bardziej skomplikowane, bo toczące się w obecności i wobec większości żydowskiej w mieście.
Słuchowisko stara się przyjrzeć strategiom, jakie polski obóz polityczny obiera w celu wytworzenia białego, polskiego Będzina: od obchodzonych w 1958 roku uroczystności 600-lecia miasta, przez poszerzanie granic powiatu w celu manipulacji statystykami wyborczymi, po regulowanie nurtu Czarnej Przemszy i planowanie ciągów komunikacyjnych miasta. Krok po kroku słuchowisko stara się pokazać, jak powstała biała, współczesna Polska, jak konsekwentnie stapiano pojęcia etniczności, narodu i państwa.
Realizacja:
Tomek Chołoniewski (perkusja), Konrad Gęca (elektronika), Krzysztof Kaliski (gitary), Paulina Owczarek (saksofon barytonowy), Nika (tekst, głos), Krzysztof Trzewiczek (koncepcja, tekst, głos).
—-
Wstęp WOLNY!