Miasto

Na czym polega praca dla organizacji pozarządowej?

Druga debata z cyklu "Praca i sztuka" z udziałem Agnieszki Muras ze Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie.

23 września, poniedziałek, godz. 18.00, Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6 , Poznań

W obliczu walki o Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu, którą władze Poznania chcą zlikwidować, a następnie przekazać realizowanie bliżej nieokreślonego „zadania publicznego” ze sfery kultury organizacji pozarządowej, chcemy rozmawiać o wartości pracy w kulturze, nieprzeliczalnej jedynie na cyfry.

Trzy spotkania, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat tego, jak wygląda praca „robotników sztuki”. Na jakich rynkowych zasadach się opiera i jakie są warunki jej wykonywania. Mowa będzie również o społecznym odbiorze pracy w kulturze, w tym o sposobach i kryteriach jej oceny.

Na spotkaniu zostanie omówiona specyfika pracy i działania w organizacjach pozarządowych, związanych ze sferą kultury i sztuki. Porozmawiamy o warunkach tej pracy, jej celach, przyświecających jej założeniach. Porównamy też sytuację społeczno-ekonomiczną NGO-sów  z sytuacją innych podmiotów działających w sferze kultury i sztuki w Polsce. Postaramy się zrozumieć, jak funkcjonują NGO-sy, jakie występują między nimi różnice i do jakich odbiorców kierują swoje działania.

Jakie są warunki pracy w organizacji pozarządowej? Jakimi środkami realizowane są cele, misje i idee organizacji pozarządowej? Jak oceniają pracę w organizacji pozarządowej władze miejskie, mieszkańcy, odbiorcy kultury oraz sami działacze? W jaki sposób praca w organizacji pozarządowej łączy się z pracą w innych sektorach publicznych? Jakie są możliwości organizowania się robotników sztuki i przejawy ich solidaryzowania się?

Udział wezmą: Marcin Maćkiewicz (kurator wydarzeń artystycznych i producent projektów teatralnych), Justyna Buśko (Art Stations Foundation), Przemysław Prasnowski (Barak Kultury), Agnieszka Muras (Stowarzyszenie im. K. Brzozowskiego, Krytyka Polityczna, Świetlica KP w Cieszynie), Michał Słomka (Fundacja Tranzyt).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij