Miasto

Myśl i Patrz – warsztaty fotograficzne z Konradem Pustołą

W cyklu "Polnischer Frühling / Polska Wiosna / Polish Spring".

22-23 czerwca, sobota-niedziela, godz. 14 – 17, art.endart, Drontheimer Str. 22/23, Berlin

Fotografia, pierwotnie jako narzędzie mediujące i przybliżające okropności wojny, od początku swojego istnienia – wraz z wynalazkiem masowej reprodukcji – używana była m.in. do wywierania nacisku na opinię publiczną. Inne typy wczesnych fotograficznych projektów „aktywistycznych” to m.in. dokumentacja biedy, pracy nieletnich czy propagandowe projekty rządów. W ostatnich dekadach, gdy zaczęło się wydawać, że fotografia straciła właściwie moc wpływania na rzeczywistość na korzyść telewizji, zmiany technologiczne otworzyły nowe możliwości. Media elektroniczne i portale społecznościowe stworzyły wcześniej niedostępną opcję bezpośredniej, natychmiastowej i globalnej dystrybucji obrazu przez każdego, kto ma dostęp do internetu. Jednak nowe technologie w takim samym stopniu ułatwiają przekaz, co go zagłuszają i zacierają w mnogości głosów. Powstaje pytanie, jaki jest potencjał oferowany nam przez nowe media w relacji do obrazu fotograficznego i skuteczności jego oddziaływania na rzeczywistość społeczną.

Podczas dwudnowej sesji bedziemy między innymi szukać odpowiedzimi na poniższe pytania:
– Czy fotografia może wywierać realny wpływ na rzeczywistość?
– Dlaczego podejmować próby zmiany rzeczywistości społecznej poprzez fotografię?
– Czy ewentualne zmiany mają charakter radykalny czy też zachodzą dyskretnie?
– Rola aktu perfomatywnego dokumentacji względem potencjału dokonania rejestracji?
– Jakie są najskuteczniejsze metody i strategie pracy z obrazem fotograficznym?
– Jak w dobie mediów elektronicznych zmienia się relacja między fotografem a edytorem?
– Jak można wykorzystać kanały dystrybucji obrazu na rzecz wywołania zmiany?

Warsztaty skierowane są do, mieszkańców dzielnicy Wedding oraz wszystkich osób zainteresowanych.

Zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Zapisy pod adresem: politicalcritique.berlin[at]gmail.com, 0049176 7122 5833

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

Konrad Pustoła (1976) ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). W swoich projektach zajmuje się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw m. in. Nowi Dokumentaliści (2005) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria, identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie. W 2010 roku wydał album Dark Rooms nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce Reminiscencje.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij