Miasto

Marta Frej „Memy”

Na wystawie w Koszalinie artystka pokaże ponad 40 prac. Zapraszamy od 12 lipca do 2 sierpnia.

Marta Frej jest jedną z najpopularniejszych internetowych komentatorek polskiej rzeczywistości – fb profil z jej memami zrzesza 50 tysięcy fanów, każdy kolejny obraz jest od razu udostępniany na setkach tablic. Jej memy publikują m.in. „Wysokie Obcasy”.

Wernisaż wystawy: 11 lipca, sobota, godz. 18.00, scena gościnnie w City Box, Rynek Staromiejski

wystawa: 12 lipca – 2 sierpnia 2015

Na wystawie w Koszalinie artystka pokaże ponad 40 memów – kompozycji rysunkowo-malarskich, których wzorzec opiera się na zdjęciach i obrazach znalezionych w sieci – opatrzonych zabawnymi, ironicznymi komentarzami na aktualne tematy. Te słowne komentarze trafnie diagnozują kulturowe mechanizmy zachowań oraz sposoby myślenia, a w głównej mierze dotyczą one sfery kobiecości: zarówno statusu społecznego kobiet jak i popkulturowych, konsumpcyjnych kanonów recepcji ciała.

Frej jest bystrą obserwatorką, obnażającą słabości współczesnego świata, któremu artystka złośliwie podkłada nogę. Rzeczywistość zaczyna się chwiać na niebotycznie wysokich obcasach, gubiąc po drodze sztuczne rzęsy i za ciasno opinającą bieliznę. Błyskotliwe i świetnie narysowane memy Frej zmuszają do myślenia, jak i zrewidowania własnych poglądów na temat fizyczności oraz stereotypów, które naruszają cielesną autonomię jednostki. Jej realizacje to wizualny bodziec do powiększania przestrzeni wolności, która nieustannie ograniczana jest przez politykę, religię oraz media.

(fragment tekstu Zuzanny Sokołowskiej Ćwiczenia z oswajania)

Marta Frej (1973, Częstochowa) – studia ASP w Łodzi (dyplom 2004), asystentka w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego na ASP w Łodzi (2005-2009), malarka, ilustratorka , animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Autorka festiwalu ART.eria , członkini duetu artystycznego FRiKO.

Organizatorzy: Galeria Scena/Centrum Kultury 105, Klub Krytyki Politycznej w Koszalinie, City Box
Współpraca: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij