Miasto

Malowanie relacji – pokaz filmu Huba

Pokaz filmu "Huba" Anny i Wilhelma Sasnalów oraz prelekacja o drodze artysty od malarstwa do kina w środę, 4 listopada.

Anna i Wilhelm Sasnalowie po głośnym kinowym debiucie – filmie Z daleka widok jest piękny – postanowili kontynuować współpracę na tym polu, realizując kolejną produkcję. Projekcja filmu Huba to pretekst do rozmowy o granicach sztuki i mediów, o specyficznym statusie malarzy, którzy sięgają po narzędzia kultury audiowizualnej. Sasnalowie opowiadają o relacjach międzyludzkich, rejestrują także ciało w różnych ujęciach, ciało starzejące się, uchodzące za szpetne, częściej maskowane niż eksponowane.

W sztuce marzenia stają się rzeczywistością – głosi przewrotny tytuł pracy Katarzyny Kozyry. Jednak współcześni artyści tak naprawdę częściej odsłaniają najmroczniejsze strony relacji międzyludzkich, procesów twórczych, układów społecznych, czyniąc ową rzeczywistość jeszcze bardziej upiorną niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

Ten film ma zapach nadpsutego pokarmu, a w ustach pozostawia posmak popiołu – pisano kiedyś o „Gabinecie doktora Caligari”. Dziś tymi słowami można opisać „Hubę” Anki i Wilhelma Sasnalów. Wtedy jednak film Roberta Wiene’a został niezrozumiany i odrzucony jako dzieło makabryczne i ponure, a w „Hubie” taki efekt został stworzony umyślnie. Wykorzystuje bowiem afabularność sztuki wideo, zarazem pozostaje jednak niejasno, enigmatycznie zaangażowany – jakby był interwencyjnym reportażem. (Adriana Prodeus, Obieg.pl)

Na pokaz filmu Huba zapraszamy w środę, 4 listopada o godz. 18.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście na ul. Nowe Ogrody 35 (p. II) w Gdańsku. Wstęp wolny.

Anna Sasnalreżyserka, scenarzystka i producentka filmowa, laureatka nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. w Montrealu i Erywaniu.

Wilhelm Sasnalmalarz, filmowiec. Należał do artystycznej grupy Ładnie. Twórca obrazów inspirowanych m.in. popkulturą (np. komiksem), zaliczany do najbardziej rozpoznawalnych międzynarodowo współczesnych polskich artystów.

Pokaz filmu jest częścią jesiennego cyklu Morze Kina Zaangażowanego odbywającego się w wybrane środy.

Projekt Kino Zaangażowane 2015 dofinansowano ze środków Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij