Miasto

Łódź, 30 czerwca: 1 lipca: „Sąsiedzi” – piknik i warsztaty w terenie

Wraz z Muzeum Sztuki w Łodzi zapraszamy na piknik "Sąsiedzi" odbywający się w ramach Ekologii Miejskich. W programie warsztaty, debaty, mecz i bardzo dobra pogoda.
30 czerwca, sobota i 1 lipca, niedziela, skwer na Wólczańskiej, pomiędzy ulicami Próchnika i 1 Maja.

W weekend 30 czerwca i 1 lipca wraz z Muzeum Sztuki w Łodzi zapraszamy na piknik "Sąsiedzi" odbywający się w ramach Ekologii Miejskich. W programie m. in. warsztaty artystyczno-partycypacyjne Joanny Erbel, współautorki przewodnika KP Partycypacja.
Miejsce: skwer na Wólczańskiej, pomiędzy ulicami Próchnika i 1 Maja. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Spotykamy się na Wólczańskiej, żeby zobaczyć co zmieniło się tam od czasu, kiedy pojawiliśmy się tam po raz pierwszy. W lipcu 2011 roku Muzeum Sztuki wspólnie z MiejMiejsce, Fundacją Transformacja i Playbio przez kilka tygodni pracowało na skwerze, oczyszczając glebę i sadząc rośliny. Na Starym Polesiu znajduje się niewiele przestrzeni wspólnych, w których można usiąść i odpocząć. Skwery, znajdujące się często przy skrzyżowaniach ulic, nie mają często nawet ławek, stają się strefą przejściową, doraźnie dostosowywaną przez mieszkańców do spędzania w nich czasu. Pomysł na działanie przy Wólczańskiej wynikał z potrzeby przywrócenia podobnym przestrzeniom charakteru rekreacyjnego. Zaniedbany skwer, używany przede wszystkim przez właścicieli psów, zmienił się w miejsce zielone – rodzaj miejskiego ogrodu. Towarzyszyła nam w tym grupa BudCud, która zaproponowała zestaw mebli miejskich – różnego rodzaju siedzisk i psiej toalety. W sierpniu 2011 roku zgłosiła się do nas Delegatura Śródmieście, której finansowe wsparcie pozwoliło na zrealizowanie projektu, który pozwolił utrwalić zmianę statusu tej przestrzeni wspólnej.

 

Tym razem zapraszamy do rozmowy o potencjale społecznym takich miejsc jak Wólczańska. Chcemy zastanowić się jaką rolę w inicjowaniu zmian mogą spełniać mieszkańcy, czy znajdujące się po sąsiedzku instytucje kultury. Porozmawiamy także o tym jaką rolę powinno odgrywać miasto w braniu odpowiedzialności za przestrzeń wspólną. Zapraszamy mieszkańców i wszystkich tych, którzy mają ochotę zabrać głos w tych kwestiach. Po dyskusji odbędą się dwa warsztaty, podczas których będzie można nauczyć gotować się zdrowe i tanie potrawy, jak zrobić przenośną rabatkę czy instrument muzyczny ze złomu. W niedzielę zapraszamy na warsztaty partycypacyjno-artystyczne, na których wyobrazimy sobie jak powinny wyglądać okolice Wólczańskiej oraz rozegramy sąsiedzki mecz towarzyski.

Sobota:

12:00 – 14:00 – dyskusja poświęcona działaniom w przestrzeniach wspólnych na przykładzie skweru przy Wólczańskiej: Prowadzenie: Aleksandra Jach i Katarzyna Słoboda (Muzeum Sztuki). Uczestnicy: Mieszkańcy oraz MiejMiejsce, Agata Woźniczka (BudCud), Arek Tybura (Fundacja Transformacja), przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Teatru Arlekin, Teatru Nowego, Krzysztof Skoczylas (Playbio), Jakub Kronenberg (Fundacja Sendzimira), Joanna Erbel (autorka przewodnika Partycypacja, Krytyka Polityczna, 2012).

14:00-17:00 – Agata Bielska: warsztaty Miejskiej Kuchni Roślinnej. Dlaczego i jak jeść kaszę jaglaną? Do czego mogą przydać się liście kalafiora? Czy chwasty są zupełnie bezużyteczne? Czy cieciorka to, to samo co ciecierzyca? Mój warsztat to świetna okazja by przekonać się, że zdrowa kuchnia może być smaczna… i przyłączyć się do frontu kuchennych aktywistów.

15:00-18:00 – warsztaty przyrodniczo-dźwiękowe B.I.E.D.A. (Biuro Interwencyjnej Edukacji i Dydaktyki Artystycznej) Działając na pograniczu rzemiosła artystycznego, muzyki i ogrodnictwa (permakultury) wspólnie z mieszkańcami pracować będą nad drobnymi rozwiązaniami usprawniającymi działanie poszczególnych mebli na skwerku, takich jak psia toaleta w formie kiełbaski czy rabatka dodając również nowy element – instrument muzyczny (biedafon). Używając materiałów z odzysku pokażą jak w prosty i tani sposób wykonać przenośne rabatki czy proste instrumenty muzyczne. Warsztaty zakończą się koncertem.

Niedziela:

13:00 – w dzień finału Euro 2012 proponujemy towarzyski, sąsiedzki mecz piłki nożnej na ulicy Wólczańskiej (pomiędzy ulicami 1 Maja i Próchnika). Na kilka godzin zmienimy funkcję ulicy, która właśnie w ten sposób używana jest przez okoliczną młodzież. Zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału. Arbitrem i animatorem spotkania będzie Marcin Polak.

15:00-17:00Życzenia dla Wólczańskiej – warsztaty artystyczno-partycypacyjne z dziećmi i dorosłymi. Prowadzenie: Joanna Erbel.
Kto powinien decydować o kształcie swojej okolicy? Oczywiście dzieci – jej przyszli użytkownicy. Szarość i smutek to obojętność. Kolor i ruch to zaangażowanie. Zaprosimy dzieci mieszkające przy Wólczańskiej, by na szarych fotografiach okolicznych kamienic i miejsc odbitych na ksero narysowały flamastrami i kredkami kolory lub obiekty, które chciałyby widzieć w swoim otoczeniu. To może być fajna zabawa. Dorośli dostaną od nas Tablicę życzeń z hasłem “Chcę, żeby tutaj…” i będą mogli na niej przyczepić karteczki ze swoimi życzeniami. W miarę przybywania karteczek tablica będzie fotografowana.

Na podstawie rysunków dzieci i życzeń dorosłych porozmawiamy na koniec z mieszkańcami w każdym wieku o tym, jak powinna wyglądać okolica skweru przy Wólczańskiej. Wnioski spisujemy w formie listu, który złożymy w Urzędzie Miasta.

O gościach i organizatorach pikniku:

B.I.E.D.A. (Biuro Interwencyjnej Edukacji i Działań Artystycznych) to kolektyw tworzony przez Andrzeja Czaplińskiego, Suavasa Lewiego, Roberta Błaszczyka, Krzysztofa Modrzejewskiego http://www.bieda.art.pl/ (Biuro Interwencyjnej Edukacji i Dydaktyki Artystycznej / http://www.bieda.art.pl/)

Agata Bielska – artystka wizualna i kulinarna. Tworzy zarówno video-instalacje, jak i odżywcze zupy i bezcukrowe desery. Zajmuje się także malarstwem, performance, sztuką w przestrzeni publicznej, karmieniem głodnych i inspirowaniem do gotowania. Zgłębia tajniki dietoterapii i tradycyjnej medycyny chińskiej. Animatorka kultury, aktywistka kuchenna, inicjatorka działań społecznych, prezeska Fundacji Na Rzecz Kultury Żywej “Białe Gawrony”. Zdecydowana zwolenniczka kuchni roślinnej, opartej na naturalnych, lokalnych, sezonowych produktach. Uwielbia dzielić się pasją kulinarną, gotując na wyjazdach i szkoleniach, prowadząc warsztaty gotowania. http://rewolucjaodkuchni.blogspot.com/, www.agatabielska.pl

BudCud
zostało założone w 2007 roku przez Mateusza Adamczyk i Michała Paleja, od 2010 biuro kierowane jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Ich projekty są logicznymi i profesjonalnymi opracowaniami tematu, tworzone zawsze z myślą o przyszłych użytkownikach. Proces projektowy to ciągły proces (ewolucje) bazowego modelu określonego przez to co zastane (kontekst), a to co ulotne (marzenie). Charakteryzuje ich optymistyczne podejście do tematu. Nie wynika ono jednak z naiwności, lecz z przekonania że otaczający nas świat to różnorodny i wielowątkowy organizm. Obecnie BudCud działa w Krakowie i Warszawie. http://budcud.org/

Joanna Erbel – (ur. 1984) socjolożka miasta, fotografka, aktywistka, publicystka. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej. Redaktorka naczelna magazynu MIASTA. Członkini Zarządu Koordynacyjnego Kongresu Ruchów Miejskich. Pisze doktorat na temat roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej w Instytucie Socjologii UW. Kuratorka cyklu Nowe Sytuacje w ramach Malta Festival 2011. Organizatorka szeregu debat i spotkań na temat przestrzeni publicznej. Mieszka w Warszawie, pomieszkuje w Poznaniu i Łodzi u ludzi dobrej woli. Na mieście można ją spotkać zawsze z rowerem.

Fundacja Sendzimira inicjuje i wspiera projekty edukacyjne, badawcze i praktyczne mające na celu poprawę kondycji środowiska naturalnego i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Uczestniczy w inicjatywach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, których celem jest polepszenie jakości życia ludzi z zachowaniem równowagi przyrodniczej i racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych. http://www.sendzimir.org.pl

Fundacja Transformacja
– poprawa jakości życia oraz świadomości ludzi poprzez propagowanie i promocję idei permakultury, kształtowanie wzorców postępowania i działalności zgodnie z jej naczelnymi zasadami etycznymi: dbałości o Ziemię, dbałości o ludzi, sprawiedliwy udział.Wdrażanie praktycznych rozwiązań permakulturowych w oparciu o zasady projektowania permakulturowego. Działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej. Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości. Promocja ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego. Prowadzenie działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy. Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. http://www.transformacja.org/

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi
został powołany, by stworzyć przestrzeń niezależnej debaty w naszym mieście. Organizując szereg spotkań z czołowymi polskimi naukowcami, publicystami i artystami, animuje rozwój lokalnego środowiska zainteresowanego działalnością publiczną i prezentacją nowych idei. Działa od 2007 roku, skupia kilkunastu członków. W tym czasie zorganizował dziesiątki spotkań, projekcji filmowych, debat oraz innych wydarzeń. Od od maja 2011 roku Klub prowadzi Świetlicę Krytyki Politycznej przy Piotrkowskiej 101. http://www.krytykapolityczna.pl/Lodz/menuid-421.html

Miej Miejsce
to cykl akcji dotyczących przestrzeni publicznej w Łodzi. Akcji niespodziewanych i zaskakujących, dotyczących różnych miejsc i problemów, współtworzonych przez mieszkańców. Dotychczas zorganizowali m.in.: Festiwal Błota, Gramurek, 100 Metrów Projektów, Będzie Świetlnie. https://www.facebook.com/pages/MIEJ-MIEJSCE/128028563894889

Playbio to grupa zajmująca się kształtowaniem ekosystemów; obserwuje zależności i procesy w nich zachodzące, modyfikuje aby wzbogacić, przywraca organizmy i elementy wykluczone bądź zapomniane. Działa w ramach siedlisk ludzkich, promując świadome projektowanie oraz edukację mającą na celu zrozumienie złożoności relacji między przyrodą ożywioną i nieożywioną.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij