Miasto

Kulturowe konsekwencje przemian gospodarczych w Chinach – dyskusja

Goście: prof. Jiang Huijuan i Yingnan Sun. Spotkanie poprowadzi Szymon Pytlik.

Wzrost gospodarczy i rozwój ekonomiczny rzadko pozostają bez wpływu na kulturę i obyczaje. Jak relacja ta wygląda we współczesnych Chinach?

Napięcie i wzajemny wpływ gospodarki i kultury znamy doskonale z naszej własnej historii najnowszej: widać to było wyraźnie po 1989 roku, kiedy transformacja gospodarcza skierowała cały kraj na tory błyskawicznej westernizacji, często na oślep. Chiny to kraj, gdzie niemal wszystko ma inny wymiar i inną skalę niż w Europie. Bezprecedensowy jest też niezwykle dynamiczny wzrost gospodarczy, jaki obserwujemy tam już od ponad dwóch dekad. W takich warunkach także relacje pomiędzy ekonomią a kulturą przybierają inne formy niż było to w naszym kraju, choć znaleźć można wiele elementów wspólnych.

O tym wszystkim będzie się można przekonać na spotkaniu poświęconym kulturowym konsekwencjom dynamicznego rozwoju gospodarczego ostatnich dekad dla tego olbrzymiego państwa.

Naszymi gośćmi będą:

– prof. Jiang Huijuan – współzałożycielka Instytutu Konfucjusza w Opolu, obecnie jego wicedyrektorka, oraz nauczycielka języka chińskiego;

Yingnan Sun – ekonomista, pracownik Politechniki Opolskiej oraz Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Spotkanie poprowadzi Szymon Pytlik (Klub Krytyki Politycznej w Opolu).

Dyskusję z udziałem uczestników oraz wszystkich zebranych poprzedzą krótkie prelekcje gości połączone z prezentacją relacji fotograficznych z Państwa Środka. Całe spotkanie będzie odbywało się w języku angielskim (z możliwością tłumaczenia pytań/odpowiedzi w razie potrzeby).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, polityką, ekonomią, kulturą czy Dalekim Wschodem!

25 marca, poniedziałek, godz. 17.00, Collegium Civitas, ul. Katowicka 89, sala nr 119.

„Krytyka Polityczna” nr 29: Chiny blisko

Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów. Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.

Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi, Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij