Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | Idol (Velvet Goldmine); reż. Todd Haynes; USA-UK, 1999
Prowadzenie: Mariusz Kurc
31 października, poniedziałek, godz. 19.00
Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa
Christian Bale gra Arthura Stuarta, dziennikarza geja, który jako nastolatek miał obsesję na punkcie biseksualnego gwiazdora Briana Slade’a. Teraz, a mamy rok 1984, Arthur ma napisać artykuł na temat zapomnianego już Slade’a.
Wracamy więc do początku lat 70., ery wolnego seksu, eksplozji emancypacji LGBT i niesamowitego glam rocka – okresu popularności Slade’a. Arthur wspomina czas, gdy jego idol mimochodem pomógł mu zaakceptować homoseksualność.
Postać idola (rewelacyjny Jonathan Rhys-Meyers) jest luźno oparta o historię największego bożyszcza tamtych czasów – Davida Bowie. Arthur analizuje także związek Slade’a z żoną (Toni Colette wzorowana na Angie Bowie) oraz jego skomplikowaną relację erotyczno-miłosną z szalonym wokalistą Curtem Wildem (Ewan McGregor) osnutym wokół dwóch prawdziwych postaci – Iggy’ego Popa i Lou Reeda.
Zmarły w styczniu br. David Bowie odmówił zgody na wykorzystanie swych piosenek i zagroził twórcom filmu procesem, jeśli opowiedziana historia będzie zbytnio przypominała jego własną…
Film jest ucztą dla oka jak i ucha. Poraża zarówno feerią barw i fantazyjnych kostiumów (nominacja do Oscara) jak i świetnymi utworami muzycznymi z epoki.
„Velvet Goldmine” został w 1998 r. przyjęty przez krytyków i publiczność z mieszanymi uczuciami, ale z czasem zyskał status kultowego, szczególnie wśród kolejnych pokoleń młodzieży. Reżyser filmu Todd Haynes zasłynął również dwoma innymi filmami z wątkami LGBT – „Daleko od nieba” (1999) z Julianne Moore oraz tegorocznym oscarowym hitem „Carol” z Cate Blanchett i Rooney Marą.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
Wstęp wolny.
__________
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji zapraszamy na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc – redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” – zbioru wywiadów z „Repliki”.
_____________________
Kolejne spotkania cyklu: 28.11, 19.12
_____________________
Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2014-2016” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.