W cyklu "Letnie czytanki" rozmowa z autorem książki "Encyklopedia polskiej psychodelii".
Zapraszamy na ostatnie spotkanie w Letniej Czytelni. Gościć będziemy Kamila Sipowicza autora książki Encyklopedia polskiej psychodelii. Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu.
31 sierpnia, sobota, godz. 14.00, Letnia Czytelnia na placu Rapackiego przy fontannie Cosmopolis
O książce
Co zażywał Mickiewicz, a co inni wieszcze? Czy pogańscy Słowianie ćpali więcej niż chrześcijańscy? Jak wiele polska i światowa kultura zawdzięcza substancjom psychodelicznym? Czy psychodeliki są niebezpieczne dla kapitału? A ty skąd miałeś te grzybki? I czemu się ze mną nie podzieliłeś?
Encyklopedia polskiej psychodelii to pierwsze tak wyczerpujące opracowanie na temat zażywania psychodelików na rodzimym gruncie. Kamil Sipowicz odkrywa nieznane fakty, przywołuje zapomniane epizody z życia artystów i pisarzy, zagłębią się w słowiańską tradycję. Wszystko to ilustruje barwnymi cytatami i reprodukcjami.
Kamil Sipowicz (1953) – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Publikował m.in. w „Jazzie”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Przekroju”, „Playboy’u” i „Gazecie Wyborczej”. Debiutował jako poeta w 1983 w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w „Twórczości”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. Opublikował też książki Heidegger: degeneracja i nieautentyczność, Hipisi w PRL-u oraz album Czy marihuana jest z konopi?. W semestrze 2012/2013 prowadzi w Instytucie Studiów Zaawansowanych cykl wykładów Psychodeliki w antropologii, kulturze, medycynie i filozofii.
—
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego