Miasto

„Jetlag” w DKK Czytaj dalej

Spotkanie z autorem książki "Jetlag" Michałem R. Wiśniewskim w ramach młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

16 kwietnia, czwartek, godz. 18.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

Spotkanie dla młodzieży z autorem jednej z ważniejszych książek ubiegłego roku „Jetlag” Michałem R. Wiśniewskim. Spotkanie towarzyszy cyklowi warsztatów dla młodzieży z zakresu interpretacji literatury Czytaj dalej.

Prowadzenie: Marta Konarzewska.

O książce:

Tytuł książki „Jetlag” odszyfrować można jako zespół objawów wynikających z nagłego znalezienia się w innej strefie okupacji kulturowej. „Jetlag” prowokuje pytania o własne wybory w świecie globalnych marek i marketingu kreowanych potrzeb? Pyta o to, czy osobowość stała się elementem mody w mieszczańskiej, konsensualnej i konformistycznej papce hipermarketu? Mówi, że lepsze „ja” sprzedawane jest niczym produkt quasi religijny w powierzchownych doznaniach, w pustych korytarzach miałkich i nietrwałych relacji.

Jet lag 1. [wym. dżet leg] «zmęczenie, ból głowy, problemy ze snem itp. po długiej podróży samolotem, wywołane zmianą stref czasowych» 2. «zespół objawów wynikających z nagłego znalezienia się w innej strefie okupacji kulturowej»

Jetlag 1. [wym. dżet lag] «powieść, sitcom, pokolenie biurowej klasy średniej i fetyszystów, szukający sensu w bezsensie oraz miłości w czasach nienawiści, głos tych, którzy nie mają nic do powiedzenia, twoje zdanie, które nikogo nie obchodzi» 2. «to nie jest moja historia, to jest twoja historia»

Justyna Sobolewska („Polityka”) znalazła w Jetlagu dojmujące przemieszanie humoru i przenikliwego smutku. Tomasz Chabinka („Liberte”) uznał tę książkę za manifest pokoleniowy. Paula Szewczyk („Newsweek.pl”) pisała o lęku przed życiem jako wyznaczniku zbiorowej tożsamości bohaterów Wiśniewskiego. Inni recenzenci opisywali Jetlag jako opowieść o „wyalienowanych korposzczurach z Polski” czy też ludziach żyjących „w świecie cyberpunku”.

O autorze:

Michał R. Wiśniewski (1979) – publicysta, redaktor naczelny magazynów upadłych „Kawaii” i „Anime+”, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, w magazynach „Pulp, „Nowa Fantastyka”, „Kmag”, „Arigato”, portalu next.gazeta.pl, a także w książkach Bond. Leksykon, Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej i Berlin – Pascal Lajt. Prowadzi bloga: Pattern Recognition (mrw.blox.pl) oraz jetlag.com.pl

Wsparcie finansowe Miasto Stołeczne Warszawa w ramach projektu Uniwersytet Krytyczny i projektu Czytaj dalej w 2015.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij