Miasto

Jak i dlaczego zazieleniać Trójmiasto?

Ile drzew potrzeba w mieście, aby jego użytkownicy byli zdrowi? Ile zieleni może zmniejszyć wydatki na służbę zdrowia? Zieleń miejska będzie tematem czwartkowego spotkania z Łukaszem Pancewiczem.

Seminarium z urbanistą Łukaszem Pancewiczem będzie poświęcone przede wszystkim kwestii tzw. ekonomiki ekosystemów, czyli szacowaniu zysków i „pracy” wykonywanej dla miasta przez ekosystemy. Czy jest to mechanizm, który pozwala na docenienie ich wartości i skuteczne kształtowanie miejskiej zieleni i zadrzewień?

Parki, ogrody i miejskie zieleńce poprawiają samopoczucie i jakość życia mieszkańców miast – wynika z badania prowadzonego na University of Exeter. Pozytywny wpływ zieleni na mieszkańców danej okolicy potwierdzili naukowcy brytyjscy analizując gromadzone przez 17 lat dane, pochodzące z 5 tys. gospodarstw domowych, dotyczące 10 tys. dorosłych Brytyjczyków, mających za sobą doświadczenie przeprowadzki.

Zapraszamy na kolejne seminarium cyklu Zrównoważona polityka miejska w ramach Uniwersytetu Krytycznego prowadzonego przez Łukasza Pancewicza.

Spotkanie zatytułowane Zazielenić Trójmiasto. Jak i dlaczego? odbędzie się w czwartek, 9 maja o godz. 19.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej (ul. Nowe Ogrody 35, II p, Gdańsk).

Wstęp wolny 

Opis cyklu:
Zaangażowanie się w debatę o zrównoważonym rozwoju miasta często wymaga pogłębionej wiedzy z zakresu urbanistyki, a przede wszystkim uwzględnienia wielowymiarowego charakteru rozwoju miasta: społecznego, ekonomicznego, środowiskowego. Dyskusja nad tymi zagadnieniami w kontekście aktualnych problemów miejskich jest podstawą do spojrzenia na miasto z nowej, poszerzonej perspektywy i rozpoczęcia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Ideą cyklu Zrównoważona polityka miejska jest przedstawianie w sposób zrozumiały i przyjazny wielowymiarowego charakteru miasta. Spotkania służą poszerzaniu wiedzy mieszkańców poprzez udział w seminariach teoretycznych, warsztatach praktycznych, debatach otwartych, podczas których wypracowywane są propozycje nowych rozwiązań zrównoważonego rozwoju miasta. Gościnnie w spotkaniach biorą udział eksperci.

Ostatnie spotkanie z Łukaszem Pancewiczem odbędzie się w czwartek 23 maja o godz. 19.00,  warsztat: Zbuduj zielone miasto!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij