Miasto

Etyka dokumentalisty

Warsztaty z reżyserką Agnieszką Arnold, w środę, 25 marca oraz pokaz najnowszego filmu twórczyni, "Moje obrazy są trochę szare".

Spotkanie z wybitną dokumentalistką, Agnieszką Arnold będzie krążyło wokół problematyki kodeksu etycznego dokumentalisty. Kwestia etycznej relacji między reżyserką a przedstawianymi przez nią postaciami to jeden z kluczowych problemów w autorskim kinie dokumentalnym zdaniem Agnieszki Arnold.

Reżyserka wielokrotnie poruszała tematy zapalne, rodzące kontrowersje w sferze publicznej i prowokujące wiele środowiskowych dyskusji, również o charakterze akademickim. Mierząc się z tematem Jedwabnego w Sąsiadach czy pokłosiem przemian po roku 1989 oraz profilem demokracji w Niepodległości bez cenzury, twórczyni starała się przywoływać wielość perspektyw, pierwszeństwo w formułowaniu sądów oddając postaciom swoich filmów.

Agnieszka Arnold koncentruje się w dużej mierze na bardziej skupionych, indywidualnych portretach swoich bohaterów i bohaterek. Pokazuje ich decyzje i działania na tle obyczajowo-gospodarczych przemian, przypisując im pewną sprawczość, ale również akcentując ich osobny status, jednostkową wartość ich dorobku. Niewątpliwie widać to w Buncie Janion czy w dokumencie przywołującym postać Stanisława Barei, reżysera Misia i wielu innych kultowych komedii PRL-u (Bareizm). Równie skomplikowany, a jednocześnie wnikliwy portret jednostkowej bohaterki kreśli Arnold w swoim najnowszym filmie Moje obrazy są trochę szare, który zostanie premierowo pokazany w ramach warsztatów.

Warsztaty „Etyka dokumentalisty” reżyserki Agnieszki Arnold wraz z pokazem filmu Moje obrazy są trochę szare odbędą się w środę, 25 marca o godzinie 18.30 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk.

Spotkanie adresowane jest głównie do studentów i studentek oraz doktorantów i doktorantek kierunków artystycznych, filmowych i humanistycznych. Uczestnictwo jest bezpłatne. Zapisy: [email protected]

Agnieszka Arnold – dokumentalistka, reporterka telewizyjna. Reżyserka szeregu filmów osadzonych w określonych realiach historycznych, w tym obrazujących doświadczenie Zagłady czy dokonujących rewizji PRL-u. Autorka m.in. głośnego filmu podejmującego temat Jedwabnego (Sąsiedzi) oraz portretów ikonicznych postaci polskiej kultury (Bareizm, Bunt Janion).

Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.

__
Dobry, bo przeczytany do końca, tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px