Rozmowa o zmianach wprowadzanych w przestrzeni miejskiej będzie tematem zgromadzenia demokratycznego kończącego akcję Targu o Węglowy. Spotkanie poprzedzi projekcja filmu.
Film oraz zgromadzenie demokratyczne, to zakończenie akcji „Targ o Węglowy”, której celem było rozpoczęcie procesu konsultacji możliwych i oczekiwanych przez mieszkańców funkcji Targu Węglowego. W zaproponowanej tymczasowej, mobilnej aranżacji Targu, użytkownicy placu przez 10 dni byli zapraszani do wyrażania opinii o jego zagospodarowaniu, udziału w warsztatach z projektowania miasta, czy po prostu spędzenia czasu w Miejskiej Czytelni Krytyki Politycznej.
W środę, 4 września około godz. 20.30 wszyscy mieszkańcy i osoby, dla których ważny jest Targ Węglowy zaproszeni są do wzięcia udziału w dyskusji na temat jego możliwych funkcji, która odbędzie się w holu Teatru Wybrzeże. Debatę, będącą demokratycznym zgromadzeniem, gdzie każdy staje się ekspertem mającym prawo głosu, poprowadzi Igor Stokfiszewski z Krytyki Politycznej. Udział w niej wezmą również przedstawiciele miasta, instytucji kultury, mediów, aktywiści, członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy i mieszkanki.
Celem zgromadzenia przy Targu Węglowym jest wymiana opinii pomiędzy obywatelami Gdańska, działaczami społecznymi i reprezentantami władz miasta odnośnie przyszłości Targu.
Kluczowy jest sam proces rozmowy, która powinna zachować otwarty, demokratyczny charakter, gdzie dopuszczone są wszystkie głosy, wysłuchane wszystkie wypowiedzi, zaś ewentualne decyzje osiągane są drogą konsensusu – mówi Igor Stokfiszewski, prowadzący debatę.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy pragną przyczynić się do rozwoju Targu Węglowego, i żywią nadzieję, że spotkanie zainicjuje proces zmian, zgodny z potrzebami oraz oczekiwaniami wszystkich stron.
Igor Stokfiszewski – krytyk literacki, dramaturg, publicysta „Dziennika Opinii”, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książki Zwrot polityczny (2009). Od 2011 uczestniczy w działaniach międzynarodowych ruchów społecznych nakierowanych na praktyki demokracji bezpośredniej i zaangażowania obywatelskiego. Jest wykładowcą Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie.
Wstępem do dyskusji będzie projekcji filmu dokumentalnego Andreasa D. Dalsgaarda „Ludzki wymiar” opowiadającego o zmianach w przestrzeni miejskiej wprowadzanych na świecie przez światowej sławy urbanistę i architekta – Jana Gehla. Film ukazuje działalność duńskiego architekta Jana Gehla i jego zespołu, którzy zmagają się z epokowym wyzwaniem: chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, zrównoważony ich rozwój oraz udogodnienia, przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Wizja Gehla spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach.
Film był pokazywany na ostatniej edycji Planet + Doc Review, gdzie został wyróżniony nagrodą za najlepszy film o tematyce ekologicznej GREEN CROSS WARSAW AWARD.
Reżyseria/Directed by: Andreas M. Dalsgaard; Zdjęcia/Cinematography by: Heikki Färm , Adam Philp; Producenci/Producers: Signe Byrge Sřrensen; Produkcja /Production: Final Cut for Real
Film trwa 1h 20 min. Początek dyskusji prowadzonej przez Igora Stokfiszewskiego ok. godz. 20.30.
—
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partner: Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście, Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Współpraca: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Konrada
w Gdańsku, Café Absinthe
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz