Miasto

Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji | Olga Drenda | Anna Drożdż

Spotkanie autorskie z Olgą Drendą, autorką nowo wydanej książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (Wydawnictwo Karakter). Prowadzenie: Anna Drożdż (Uniwersytet Śląski)

29 czerwca, środa, godz. 18.00,
Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie (Zamkowa 1)

W dniu spotkania książka dostępna będzie w promocyjnej cenie!

„Duchologia polska” to historia przełomu lat 80. i 90. opowiedziana przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Autorka zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość, współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię.
Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć. (informacje za stroną Wydawnictwa Karakter)

Olga Drenda: dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Anna Drożdż: adiunkt w Zakładzie Etnologii i Geografii Kultury Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij