Miasto

Dokąd zmierzają Rosjanie? – debata

Rozmowa odbędzie się po pokazie filmu „Maszeruj i równaj do lewej” podczas X Festiwal Planete+ Doc.

Po fali protestów, które przetoczyły się przez rosyjskie miasta na przełomie 2011/2012 i wiosną 2012 roku, pytanie o przyszłość Rosji znów powróciło. W Polsce temat możliwych zmian w tym kraju wzbudza ogromne zainteresowanie, dlatego po raz kolejny na festiwalu Planete+ Doc czeka nas debata o Rosji. Po filmie filmu „Maszeruj i równaj do lewej”, reż.  Ewgenia Montayya Ibanes (Rosja, 2012, 71 min).

14 maja, wtorek, godz. 18.00 (start filmu), Dolnośląskie Centrum Filmowe,  ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław

Nazajutrz po masowych protestach, komentarze i prognozy wieściły nowe otwarcie w relacjach społecznych i politycznych w Federacji Rosyjskiej, lecz mimo upływu roku pytanie o znaczenie tych ruchów nadal pozostaje otwarte. Czy są lub będą one impulsem do głębokich przemian społeczeństwa rosyjskiego, a tym samym Rosji, czy tylko mało znaczącym epizodem w jej dziejach? Czy postaci takie jak Siergiej Udalcow, bohater filmu Ewgenii Montayya Ibanyes, stanie się bohaterem wyczekiwanego politycznego przełomu? Czy on i jego sprzymierzeńcy gotowi są na te zmiany?

Uczestnicy debaty:

Jan Andrzej Dąbrowski – prezes Kolegium Europy Wschodniej;

Ewgenia Montayya Ibanyes – reżyserka filmu Maszeruj i równaj do lewej;

Józef Pinior – senator RP, były eurodeputowany i były działacz Solidarności;

Leszek Budrewicz – dziennikarz, publicysta, były działacz Solidarności

Debata jest współorganizowania przez Fundację im. Heinricha Boella. Partnerami debaty są: Instytut Polsko-rosyjski, EastSide Foundation i Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij