Miasto

Deskur, Opałka: Remake jako strategia autorska

Wykład Ewy Opałki oraz spotkanie z Martą Deskur w ramach cyklu "Artyści w sieci"

Wykład i spotkanie dotyczyć będą realizowanego przez Martę Deskur filmu opowiadającego o przyjeździe do Polski Manju Pavadai – tamilskiej mieszkanki miejscowości Auroville w Indiach. Film stanowi próbę interpretacji przez artystkę sylwetki kobiety pochodzącej z innego obszaru kulturowego, w dużej mierze koncentruje się na samych możliwościach formalnych medium związanych z uchwyceniem i zrozumieniem podobieństwa i różnicy pomiędzy autorką a bohaterką.
Wykorzystanie serii scen będących remake’ami fragmentów znanych filmów autorskich przywołuje pytanie o powtórzenie i naśladowanie jako specyficzną strategię autorską.

11 grudnia, środa, g. 18.00, Świetlica KP, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

Ewa Opałka (1982) ukończyła studia kuratorskie w Krakowie. W 2009 r. wraz z Dominikiem Kuryłkiem i Krzysztofem Gutfrańskim była kuratorem wystawy „Piekło rzeczy” w CSW Kronika w Bytomiu, w tym samym roku ukończyła podyplomowe studia genderowe. Jako doktorantka zajmuje się badaniem medium filmowego z perspektywy feministycznej. Od 2012 r. jest kuratorką programu filmowego „Galeria Filmu” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Marta Deskur (1962) w latach 1983-88 studiowała we francuskiej École des Beaux-Arts w Aix-en-Provence. Była rezydentką m.in. w 1992 r. w Escuela de Diseño de Altos de Chavron na Dominikanie, w 1998 r. uczestniczką projektu Transfer (Kultursekretariat Nordrhein-Westfalen w Wuppertalu), potem rezydentką Location One w Nowym Jorku (2001-02) i Künstlerhaus Bethanien w Berlinie (2002-03). W latach 2005-06 stypendystka rządu francuskiego, rezydentka w Paryżu. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij