Miasto

Debata: Czy polska polityka nie wierzy w ocieplenie klimatu?

M. Sutowski, M. Olszewski, W. Śmigielska, Ł. Moll, prof. M. Dziarmagowski w rozmowie o polityce, węglu oraz jego kosztach społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych.

W ramach COP 21 państwa- strony porozumiały się co do działań zmierzajacych do zredukowania wzrostu temperatury powietrza o nie mniej niż 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu sprzed rewolucji przemysłowej w celu powstrzymania degradacji klimatu oraz rosnącego zagrożenia dla ok. 2 mln gatunków żyjących na naszej planecie.

Oznacza to potrzebę drastycznych cięć w emisji dwutlenku węgla, a co a tym idzie – poważnych zmian w światowej polityce energetycznej. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej zostało nam niewiele czasu – jeśli nie ograniczymy spalania paliw kopalnych do roku 2017, zmiany klimatyczne będą tragiczne i nieodwracalne.

poniedziałek, 29 lutego, godz. 18.00, Księgarnia Ogniwo, ul. Paulińska 28/ LU, Kraków

Dla kolejnych ugrupowań politycznych górnictwo stanowi depozyt wyborczych obietnic, które ostatecznie nie prowadzą ani do poprawy stanu tego sektora, ani do ograniczenia wydobycia i zużycia węgla. Czy uda się wyjść z tego impasu i wprowadzić konieczne rozwiązania zanim będzie za późno?

Czy badając bilans ekonomiczny polskich kopalń pamiętamy o kosztach leczenia chorób i powikłań powodowanych alarmującym stanem jakości powietrza? Czy prezentując projekty reform opartych na mniej lub bardziej stopniowym wygaszaniu wydobycia węgla w Polsce bierzemy pod uwagę koszty społeczne pozbawienia pracy tysięcy osób zatrudnionych w sektorze górniczym, a także koszty środowiska i adaptacji do zmian klimatu? Czy odpowiada nam pejzaż górniczych miast jaki pozostawiła po sobie transformacja ustrojowa?

W spotkaniu udział wezmą:
Michał Olszewski (dziennikarz, publicysta GW)
dr hab. Marek Dziarmagowski prof. AGH (Radny dzielnicy Dębniki, Kraków)
Łukasz Moll (Partia Razem)
Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)

Prowadzenie: Weronika Śmigielska (Spółdzielnia Ogniwo)

 

Spotkanie towarzyszy premierze książki Polski węgiel.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij