Goście: Borys Cymbrowski, Adam Ostolski, prof. Lotar Rasiński, Magdalena Ozimek.
„Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat, idzie jednak o to, by go zmieniać” – to słynne zdanie autorstwa Karola Marksa powinno być mottem każdego, kto podejmuje się ponownie rozmowy o nim.
Nie bez powodu Eric Hobsbawm, w niedawno wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej książce Jak zmienić świat. Marks i marksizm 1840-2011, pisze o myśli Marksa jako o tej, która pozyskała niezliczoną niemal liczbę (re)interpretacji i odbiorów. Na czym polega ów praktyczny wymiar myśli niemieckiego uczonego? Zwykle jest ona odbierana przez pryznam niechlubnych doświadczeń historycznych, zwłaszcza marksizmu-leninizmu. Czy jest to jednak to autentyczne i jedyne oblicze Marksa?
Otaczająca nas kryzysowa rzeczywistość społeczno-ekonomiczna wywołała na świecie falę powrotu do jego myśli i dzieł oraz – częściowego przynajmniej – powrotu myśli marksistowskiej w mury akademii. Prawa pracownicze, wyzysk, alienacja człowieka, władza pieniądza – to tylko przykłady pól, gdzie skojarzenia te są najjaskrawsze, a z każdym rokiem przedłużającego się kryzysu dołączają do nich kolejne.
W raz z naszymi gośćmi, chcemy zastanowić się nad tymi polami, wyłuskać z nich to, co najcenniejsze, i pokazać, że Marks to nie śmietnik historii, a całkiem aktualna dla diagnozy społeczeństw współczesnych myśl, która bynajmniej nie wyczerpała swojej mocy.
Paneliści:
– dr Borys Cymbrowski, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego;
– dr Adam Ostolski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego;
– prof. Lotar Rasiński, filozof z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
Prowadzenie: Magdalena Ozimek, Klub Krytyki Politycznej w Opolu.
24 października, czwartek, godz. 17.00, herbaciarnia Jasminum, ul. Piastowska 19a
—
O książce Jak zmienić świat. Marks i marksizm 1840-201
W swojej ostatniej pracy słynny brytyjski historyk, Eric Hobsbawm, pokazuje, jak świat zmieniła myśl Marksa, jego uczniów i dyskutujących z nim krytyków. Bo Idee też zmieniają rzeczywistość. Jak zmienić świat to fascynująca intelektualna biografia marksizmu. Książka przedstawia kształtowanie się myśli Marksa i Engelsa oraz jej różnorodną recepcję. Autor pokazuje, jak myśl tę rozumiano wśród pierwszych rewolucjonistów, w ruchu robotniczym XIX wieku, u bolszewików i w zachodnich socjaldemokracjach. Opisuje, jak Marksa czytali wiktoriańscy ekonomiści w gotyckich gmaszyskach Cambridge i Oksfordu, francuscy pionierzy socjologii z III Republiki, polscy i rosyjscy inteligenci więzieni przez carat w Cytadeli i Szlissenburgu. Przedstawia też sylwetki najważniejszych czytelników autora Kapitału: Róży Luksemburg, György’ego Lukácsa, Antonio Gramsciego.
Hobsbawm nie unika trudnych pytań o realny socjalizm. Przeprowadza historię marksizmu przez cały wiek XX, aż do XXI. Bo dziś, zdaniem autora, Marks i jego myśli są żywe i potrzebne jak nigdy wcześniej.
Zapiera dech w piersiach.
The Guardian
Uroczo optymistyczna książka, urzekająca jasnością myśli, esencja dorobku wielkiego myśliciela.
The Independent
Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek krytyka marksizmu, który do swoich przekonań byłby w stanie odnieść się z taką intelektualną uczciwością, jak Hobsbawm do swoich.
Terry Eagleton