Ratujmy Muzeum fabryki Ursus! Petycja do Prezydent m.st. Warszawy


Podpisz petycję online do Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz!

Muzeum Historii Ursusa to kolekcja ok. 400 cennych maszyn i pamiątek zakładowych sięgających początków XX w. W wyniku przekształceń własnościowych eksponaty te znalazły się w posiadaniu Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Bumar). Od roku 2012 kolekcja Muzeum Historii Ursusa wystawiona jest na sprzedaż, zaś dotychczasowe starania lokalnej społeczności oraz Zarządu Dzielnicy Ursus o to, by pozostała na terenie Ursusa nie przynoszą rezultatu.

Sprawa kolekcji Muzeum Historii Ursusa budzi szczególne emocje wśród mieszkańców dzielnicy. Znika materialna spuścizna kultury przemysłowej Ursusa, nierozerwalnie związana z biografiami dziesiątek tysięcy pracowników i pracownic zakładów Ursus, jak i przyzakładowej infrastruktury socjalnej, kulturalnej i wychowawczo-edukacyjnej.

Sprawa ta budzi nie mniejsze emocje w środowisku ponadlokalnym, Ursus bowiem stanowi dziedzictwo kulturowe związane z dziejami rodzimego przemysłu w XX wieku. W ursuskiej fabryce produkowano pierwsze w Polsce modele samochodów ciężarowych, Ursus dostarczał pojazdy wojskowe dla armii II RP, mieściła się tutaj największa w tej części kontynentu fabryka maszyn rolniczych w okresie powojennym, która zaopatrywała w traktory Europę i Azję. Dzieje ursuskiego przemysłu to także historia rodzenia się opozycji demokratycznej w okresie PRL. Strajk ursuski z czerwca 1976 r. był jedną z przyczyn zawiązania się Komitetu Obrony Robotników. Z ursuskimi robotnikami, technikami i inżynierami współpracowali m.in. Henryk Wujec i Jacek Kuroń. W Ursusie był Lech Wałęsa i inni czołowi działacze Solidarności oraz współtwórcy polskich reform ustrojowych i gospodarczych.

Należy uczynić wszystko, by kolekcja Muzeum Historii Ursusa pozostała w dzielnicy!