Prof. Robert Skidelsky: The Eurozone Crisis – a Keynesian Response

Zapraszamy na wykład prof. Roberta Skidelsky’ego, autora książki “Keynes. Powrót mistrza”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej w 2012 roku.

Robert Skidelsky, emerytowany profesor ekonomii politycznej angielskiego Warwick University, słynny biograf Johna Maynarda Keynesa, a także autor wydanej niedawno w Polsce książki Keynes. Powrót mistrza wyjaśnia powody porażek obecnej polityki antykryzysowej w strefie euro i proponuje rozwiązania – jak się zmierzyć z problem długu i jak pozwolić Europie rosnąć.

To pewna ironia historii, że kraje europejskie, którym udało się uniknąć powtórki Wielkiego Kryzysu po kryzysie banków dziś zmierzają w ślepą uliczkę, która po tamtej katastrofie zrodziła ekstremizm. W pamięci historycznej Niemców wciąż bardzo żywe jest wspomnienie hiperinflacji z lat 1920-23. Łatwo jednak zapominamy, że to deflacja i Wielki Kryzys wyniosły w 1933 roku Hitlera do władzy. “Financial Times”, 2012

Wykład w języku angielskim.

Robert Skidelsky – angielski historyk ekonomii, profesor emerytowany Uniwersytetu Warwick w Anglii. Autor monumentalnej, trzytomowej biografii Keynesa: Hopes Betrayed, 1883-1920 (1983), The Economist as Saviour, 1920-1937 (1992), Fighting for Britain, 1937-1946 (2000). Jego artykuły ukazują sie regularnie na łamach dziennika “The Guardian”. Jest stałym współpracownikiem syndykatu autorów Project Syndicate.

_______________________________________

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audio ze spotkania, obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania, a także do przeczytania wywiadów z profesorem Skidelskym, przeprowadzonych przy okazji jego wizyty w Polsce na zaproszenie Instytutu Studiów Zaawansowanych: Polityka gospodarcza nie będzie już taka sama oraz Tylko państwo nas uratuje.