Gospodarka

Europejski dochód podstawowy: do 14 stycznia zbierane podpisy

To już ostatni moment, żeby podpisać obywatelską inicjatywę w tej sprawie.

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? To stały, uniwersalny dochód dla każdego – indywidualne prawo, niezależne od posiadanych środków, obowiązku pracy czy wykonania jakichś usług w zamian. Dochód wystarczająco wysoki, aby zapewnić godną egzystencję i możliwość udziału w życiu społecznym. 

W 2012 roku 124,5 miliona osób, czyli 24,8%, w 28 krajach Unii Europejskiej było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Zmniejszenie tej liczby jest jednym z kluczowych celów strategii Europa 2020. Od początku kryzysu ekonomicznego w 2008 ryzyko ubóstwa wzrosło niemal w połowie krajów członkowskich UE. Dziś, z powodu rosnącej biedy, Międzynarodowy Czerwony Krzyż rozdaje paczki żywnościowe w prawie 20 krajach członkowskich UE. W samej Hiszpanii trzy miliony ludzi są uzależnione od pomocy, aby przeżyć. Czerwony Krzyż pomaga też potrzebującym opłacić czynsz i rachunki za wodę i energię.

Obecne systemy pomocy społecznej są poniżające i nie sięgają korzeni ubóstwa. Bezwarunkowy dochód podstawowy pomoże przekształcić pomoc społeczną z systemu zasiłków w system wyzwolenia, bazujący na zaufaniu do decyzji podejmowanych przez ludzi i niestygmatyzujący ich z powodu okoliczności życiowych, w jakich się znaleźli.

BDP pozwoli ludziom decydować, co chcą robić w życiu, bez strachu o przeżycie. Będzie poduszką bezpieczeństwa dla rosnącej liczby osób pracujących na krótkookresowe umowy o pracę lub umowy cywilnoprawne, a także dla osób zakładających własną działalność gospodarczą.

14 stycznia 2013 r. Komisja Europejska przyjęła Europejską Inicjatywę Obywatelską na rzecz Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego. Tym samym rozpoczęła się trwająca rok kampania we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Do 14 stycznia 2014 r. musimy zebrać milion popierających inicjatywę oświadczeń i minimalną liczbę podpisów w co najmniej siedmiu państwach UE.

Jeśli zbierzemy milion deklaracji poparcia dla dochodu podstawowego spośród 500 milionów mieszkańców Unii Europejskiej, Komisja Europejska będzie musiała dokładnie rozpatrzyć naszą inicjatywę i zorganizować wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim. 15 grudnia 2013 r. 33 członków Parlamentu Europejskiego z 12 krajów Europy wystosowało wspólne oświadczenie popierające Europejską Inicjatywę Obywatelską na rzecz Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego.

Jaka powinna być wysokość dochodu podstawowego?

Kwota ta powinna zapewniać godny standard życia, pozwalając realizować społeczne i kulturalne potrzeby mieszkańców danego kraju. Powinna zapobiec ubóstwu i zapewnić możliwość udziału w życiu publicznym. Zgodnie ze standardami UE dochód na poziomie ryzyka ubóstwa wynosi 60% mediany ekwiwalentnych rocznych dochodów do dyspozycji w danym kraju. W krajach, gdzie większość mieszkańców ma niskie dochody, w związku z czym mediana dochodów jest także niska, należy użyć innego wskaźnika, np. koszyka produktów, do określenia wysokości dochodu podstawowego.

W tej inicjatywie nie chodzi tylko o to, czy wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego jest w ogóle możliwe. Chodzi o wprowadzenie BDP do agendy instytucji Unii Europejskiej. Badania w wielu krajach wykazały, że dochód podstawowy jest możliwy do sfinansowania na szczeblu krajowym (można o nich przeczytać na witrynie Basic Income Earth Network). Pomimo tego jeszcze żaden kraj europejski nie wprowadził go jeszcze w życie. Wierzymy, że obecność instytucji Unii Europejskiej jako interesariuszy w badaniach nad BDP może przyspieszyć jego wprowadzenie.

Przede wszystkim jednak chodzi o rozpowszechnianie informacji o dochodzie podstawowym na szczeblu międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Wierzymy, że wyzwanie to zachęci mieszkańców wszystkich krajów UE do zorganizowania kampanii, która przekona więcej osób o tym, jak ważna jest idea dochodu podstawowego w czasach, kiedy miliony ludzi przeżywają poważny kryzys.

Poprzyj inicjatywę i udostępnij swoim znajomym

Czytaj debatę Dziennika Opinii o dochodzie podstawowym

Katarzyna Fidos: Szwajcarzy z dochodem gwarantowanym?

Tekst opracowany na postawie materiałów organizatorów akcji.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij