Sławomir Sierakowski

Polska wstaje z głowy

Polska jest krajem, który udowadnia reszcie świata, że państwo demokratyczne może być tutaj wyłącznie sezonowe.

Przesączony patriotyzmem to kraj, w którym jedni kibice pokazują światu zło nazistowskiej przemocy, a drudzy zasadzają się na drużynę piłkarzy z Izraela, żeby ich pobić po zakończonym meczu. Oba sygnały, które idą w świat, z pewnością pomogą naszej ojczyźnie wstać nie tylko z kolan, ale i z głowy.

Pierwszy sygnał to: Polacy, którzy nie są ofiarami, bo urodzili się po wojnie, domagają się uznania od Niemców, którzy nie są ich prześladowcami, bo także urodzili się po wojnie.

I drugi: Polacy, w odróżnieniu od Niemców, świadomie nawiązują do nazistowskiej przemocy, prześladując Żydów.

Tym się dziś Polska od Niemiec różni, że jest krajem, który sam na własne życzenie udowadnia reszcie świata, że państwo demokratyczne może być tutaj wyłącznie sezonowe. Robi to, zamykając oczy na tę najoczywistszą prawdę historyczną, że jeśli demokracja potrwa w Polsce tylko sezon, to i samo państwo tyle potrwa, bo nie będzie zdolne do istnienia wojując jednocześnie z Zachodem i Wschodem.

Kibice udowadniają za jednym zamachem, że są jedną z najbardziej antypolskich i bezmyślnych grup społecznych w kraju. Bardziej antypolska i bezmyślna jest jedynie partia rządząca Polską, która oczywiście z potępieniem nienawiści i przemocy wobec Żydów nie spieszy. (skreślić „bezmyślnie”, gdyby na jaw wyszły powiązania nie tylko otoczenia Ministra Obrony, ale także reszty tego patriotycznego obozu z Kremlem).

Polki walczące. Są ich tysiące

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski
Socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej
Współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Socjolog, publicysta. Ukończył MISH na UW. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda. Obecnie Richard von Waizsäcker Fellow w Robet Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate” i autorem w „New York Times”, „Foreign Policy” i „Die Zeit”.

Komentarze archiwalne

 1. Proszę przeczytać sobie ile stypendiów niemieckich Sierakowski otrzymał. Nawet używa określenia niemieckiego państwo sezonowe znaczy Saisonstaat. Niemcy używali tego terminu aby się nabijać z naszej ojczyzny teraz Sierakowski również się z naszego kraju nabija. Bo demokracja jest tylko wtedy kiedy jest słuszna znaczy skrajnie lewicowe i na zlecenie Niemiec.

 2. Polska wstaje z głowy i odrzuca lewactwo. Tłuczesz się pan po telewizjach, zapraszają pana wszędzie – chociaż opcja, którą pan reprezentujesz to ledwie parę procent. Gdyby stacje działały sprawiedliwie, z równą częstotliwością zapraszałyby korwinistów – poparcie podobne. Ale na pana szczęście hołubią pana i pańskie chore lewackie poglądy. Na szczęście społeczeństwo myśli inaczej i możesz sobie pan pier***** farmazony w telewizjach – ale nie zaklniesz rzeczywistości. Ludzie pana olewają.

 3. Odnośnie antysemityzmu w Polsce i w Niemczech. Czy sugeruje Pani, że synagoga w Wuppertal sama się obrzuciła koktajlami Mołotowa? A z nowszych wydarzeń – wymuszenie zamknięcia żydowskiej księgarni w Berlinie przez Antifę, dlatego że miało być wydarzenie dotyczące Juliusa Evoli (to tyle jeśli chodzi o lewacką wolność wypowiedzi – wolna tylko jeśli ktoś mówi to co im się podoba) [http://www.dw.com/en/berlin-bookstore-shuts-down-after-leftist-boycott/a-39818955]. Czy też uniemożliwienie przeprowadzenia wykładu przez 83 żydówkę Devorah Weinstein, która przeżyła holocaust na wydarzeniu upamiętniającym palenie książek, czy też podobne wydarzenie czyli zakrzyczenie Alizy Lavie, która była z Izraelskiej delegacji [https://www.levhaolam.com/the-ugly-face-of-anti-israel-protesters/]. Dodaję ten komentarz drugi raz, bo jakieś komunikaty mi błysnęły wcześniej i nie widzę swojego komentarza, także przepraszam jeśli dwa razy to samo jest.

 4. Że niby w Niemczech nie ma incydentów antysemickich? To synagoga w Wuppertal sama się obrzuciła koktajlami Mołotowa? A może bardziej aktualne wydarzenie, jak np. wymuszenie zamknięcia Żydowskiej księgarni w Berlinie przez tzw. Antifę (http://www.dw.com/en/berlin-bookstore-shuts-down-after-leftist-boycott/a-39818955), czy uniemożliwienie wygłoszenia wykładu na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie (przez antifę) 83 letniej żydówki Devorah Weinstein, która przeżyła holokaust czy innej Żydówki Alizy Lavie na Uniwersytecie Humboldta przez tę samą organizację (https://www.levhaolam.com/the-ugly-face-of-anti-israel-protesters/). Nikt dziś nie prześladuje Żydów tak jak lewica.

 5. Jakiś incydent nagrany kalkulatorem z odległości 100m może być świadectwem polskiego antysemityzmu tylko dla lewackiego TVN-u, KP i niewymienionego z funkcji pana z “ambasady Izraela”. Naciągane opluwanie społeczeństwa polskiego, wstydźcie się.

 6. Panie Sierakowski, Niemcy jako państwo winni są odszkodowań Polakom jako państwu. Więc nie chodzi o to, że jacyś tam Polacy, chcą czegoś od jakichś tam Niemców. Problem może się pojawić, gdy okaże się prawdą, że Niemcy już nie są państwem tylko spółka z o.o. z kapitałem założycielskim 25000 usd… Co rzekomo zostało przeprowadzone prawnie zaraz po zjednoczeniu się Niemiec w latach 90′. Warto też zauważyć, że to problem honoru i godności także i przyszłych pokoleń, które mogą się czuć jak gorsza rasa, co to jej nie należą się odszkodowania, za plan wymordowania całego narodu, z którego Niemcom udało się zdziesiątkować elity i “zaopiekować się” cywilami, dziećmi…, za bycie przez kilka lat “podludźmi”, za wymordowanie gości żydowskiego pochodzenia, którzy gościli w Polsce na prawach domowników od kilku wieków, za wiele niemieckiego szajsu, który namieszał w głowach tak, że teraz Pan, panie Sierakowski, piszesz takie bzdury.

   1. Wartość Ziemi Utraconych znacznie tą wartość przekracza… Nie łudźmy się, Niemcy bardzo łatwo “odzyskują” nastroje kolonialne. I czy to metodami subtelnymi, czy gospodarczymi, czy przebiegłą polityką historyczną… inwestują we wpływy w Polsce . I to jak skutecznie – dzięki korupcyjnej awangardzie i labilności moralnej naszych polityków.
    Związek (Słusznie) Wypędzonych nie jest jedyną organizacją urabiającą myślenie w Polsce i w Europie…

    1. Niemcy nigdy do końca nie zrzekli się “ziem utraconych” – my mamy definitywnie zrzec się reparacji? Zaiste światły pomysł postępowego lewactwa.

  1. Po ilu wiekach przestaje się być gościem i zyskuje równe prawa z gospodarzem?

 7. Ja bardzo przepraszam że dopiero teraz zrozumiałem do czego pije Pan Sierakowski – na swoje usprawiedliwienie tylko powiem ze zarobiony jestem i nie ogladam tv. Dopiero dziś dowiedziałem się co zrobili kibice Legii na meczu. I Pan to wyszydzasz, obśmiewasz? Budzisz Pan we mnie obrzydzenie, bezmyslny człowieku. To było SUPER, szczególnie wobec zakłamywania historii przez niemieckie media. Niech to idzie w swiat, bardzo dobrze.

 8. No przeciez wiadomo, ze uczestnicy Marszu Niepodleglosci (wspolorganizowanego przez faszystow z ONR) nigdy by nawet muchy nie skrzywdzili. Wszystko co zle to robota prowokatorow.

 9. Pełna zgoda co do oceny obu zdarzeń. Ale żeby na ich podstawie wyciągać wnioski na temat stanu polskiego państwa i demokracji? Czy tragicznie zakończone zamieszki na stadionie Heysel, jeden z największych “popisów” brytyjskich kiboli, udowodniły, że brytyjska demokracja jest “sezonowa”? Czy nieustanne problemy Ameryki z bronią, np. kilkunastu zabitych i ponad stu rannych 4 lipca tego roku w Chicago, udowadniają, że “sezonowa” jest demokracja amerykańska? Ten wieczny polski strach, że może znów oblaliśmy egzamin z cywilizacji … . Ja pieprzę. Myślałem, że Sierakowski będzie miał w tej sprawie coś oryginalniejszego do przekazania.

  1. Tylko, że na Zachodzie są to wypadki przy pracy, a w Polsce jest to efekt wyssanego z mlekiem matki antysemityzmu. W takiej Wielkiej Brytanii ludzie nigdy nie kierują się ksenofobią, czy brakiem zaufania do innego/obcego, o czym przed Brexitem na łamach “Krytyki” tak pięknie pisała pani Bielik-Robson. Kolonialny sierżant Sierakowski z pewnością ma całe mnóstwo teorii wyjaśniających niewyleczalną niższość cywilizacyjną narodu polskiego, który z tego właśnie powodu nie powinien istnieć, a już na pewno nie ma prawa do swojego własnego interesu zbiorowego i agendy.

   1. To się nazywa mentalność postkolonialna, pan Sierakowski wyssał ją zapewne z mlekiem matki!

    1. Nie wysłał je z niemieckimi stypendiami proszę sobie poczytać o panu sierakowskim na na przykład Wikipedii

   2. Najbardziej ksenofobiczna z liczacych sie w Wlk Brytanii partii- UKIP – jest i tak bardziej tolerancyjna niz ‘dobra zmiana’. To taka mala roznica miedzy Polska a Wlk Brytania.

  2. W USA i Wlk Brytanii demokracja jest od setek lat. Porownywanie tych panstw z Polska nie ma wielkiego sensu.

  3. Nazywac USA demokracja to gra słów albo żart, dla większości Polaków cargo cult.

 10. Moze pan Sieroslawski wybierze sie na mecz np. Odra Opole – Gornik Łęczna. Wtedy na trybunach zobaczy, moze po raz pierwszy w zyciu, Polske B

 11. Nie kibice, a kibole. Takim skrotem myslowym krzywdzi pan conajmniej kilka milionow ludzi. Porownanie pobicia przez bande bezmozgow do swiadomej proby zaklamania historii II wojny swiatowej rowniez jest conajmniej nietrafne.
  Po trzecie, zmiana pokoleniowa jakos nie przeszkodzila Niemcom zadoscuczynic innym panstwom po wojnie, na przyklad Belgia i prad do lat 90

 12. Jak juz można uzywać słowa “bezmyślny” to sobie pozwolę….

  Ale najbardziej antypolska i bezmyślna była zawsze w historii Polki lewica i jej przedstawiciele we władzach jak i publicyści propagujący te idee. Zawsze lewica miała zewnetrzne autorytety, zawsze reprezentowałą obce interesy, zawsze kierowała się utopiami które z natury swej rzeczy były głupie ale były propagowane przez takich bezmyślnych publicystów jak Pan Sierakowki, Sutowski, Dymek, Gdula i cała ta KryPo ferajna. Tak wiem, wiem, idee są dobre, mądre, słuszne i zbawienne tylko ten głupi, prymitywny motłoch kochajacy disco polo do nich nie dorósł. Więc trzeba zmienic ten motłoch w świadomych obywateli…kilka takich prób sie w historii odbyło stworzenia nowego człowieka na miarę nowych czasów…i zawsze bezskutecznie. A wy ciagle wierzycie w te swoje utopie. Wstyd!!
  A przy okazji, niech Pan, panie Sierakowski przy jakiejś sposobności porozmawia z pilotami wycieczek młodych Zydów do Polski. Moga wiele powiedzieć jak odbywający te przymusowe wycieczki są indoktrynowani i nastawiani wobec Polaków i jak sie zachowują w Polsce…

 13. Nie, żebym bronił kibolstwa (broń borze!),bo to agresywna subkultura i nie ma wątpliwości, że przemoc to ich główna oś ideologiczna, ale … czytałem, że antysemicka przemoc w Europie ma twarz islamu i lewicy. Informacja poparta badaniami Centrum Badań nad Ekstremizmem (C-REX), Uniwersytetu w Oslo.

  Raport „Antysemicka przemoc w Europie 2005-2015”zgromadził nie tylko dane o ilości ataków, ale o ich sprawcach. Opiera się na analizie sondażu przeprowadzonego przez unijną Agencję Praw Podstawowych. Zdaniem ofiar antysemityzmu, ankietowanych we Francji, Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, wśród atakujących dominują muzułmanie, a drugie miejsce za nimi zajmują osoby o poglądach lewicowych.

  Złodziej najgłośniej krzyczy: „Łapać złodzieja”?

  1. Napisz wprost, że to Sierakowski, w koszulce Legii dla niepoznaki, pobił tych Żydów

   1. Projektowanie swoich wyobrażeń na innych, kłóci się z logiką i nie jest racjonalnym działaniem. Napisałem wyłącznie o skali antysemityzmu w UE i analizie, która pokazuje jak to się przekłada obecnie na różne grupy społeczne a nie o wolskim, zapowietrzonym podwórku.

    1. Nie napisałeś o skali antysemityzmu w UE tylko, że “zdaniem ofiar antysemityzmu, ankietowanych we Francji, Szwecji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, wśród atakujących dominują muzułmanie, a drugie miejsce za nimi zajmują osoby o poglądach lewicowych. “, natomiast Sierakowski napisał o konkretnym zdarzeniu w Polsce.

  2. Raczej o boże, niż o borze, bo to nie odmiana obory. Powiedzmy, że to drobiazg. Dalej, co do odpowiedzi poniżej: pierwsze słyszę, by mówiło się “zapowietrzone podwórko”. Chyba zapyziałe, jeśli już. Powiedzmy, że to tylko drobne złośliwości z mojej strony. Natomiast co do przedstawionej argumentacji, to jest ona wagi piórkowej. Bardzo chwalebne jest mieć szersze spojrzenie jak to wygląda w UE. Tylko co z tego wynika? Nic. Co z tego, że Pan czytał to i owo. Sierakowski mówi o problemie lokalnym, żadne lektury ani statystyki nie wymażą problemu z “zapowietrzonego podwórka”. Na powiedzenie “złodziej krzyczy łapać złodzieja” można użyć innego “uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Jest faktem, że lewica hiszpańska na przykład jest ideologicznie propalestyńska i antyizraelska. Stawianie znaku równości między Podemos a Krytyką Polityczną tylko dlatego, że przeczytali ze zrozumieniem Marksa jest o kant stołu w tym przypadku. Nie wnosi kompletnie nic do sprawy, rozmywa ją w sosie przerzucania się słowami “lewica”, “prawica”.

   Jeszcze słabsza jest argumentacja 6xJ jjjjjj poniżej, przywołująca Heysel. Pan J-23 zdaje się ma kłopoty z odróżnieniem bijatyki między kibicami a rasistowskim atakiem dokonanym w kraju, w którym władza pozwala organizacjom jawnie nawołującym do obalenia demokracji na przemarsze w polskich miastach. Jeśli to nie jest faszyzacja życia społecznego, to nie wiem, co to jest.

   1. Mnie bogowie kojarzą się z borami a nie oborą i dlatego wpisuję bóstwa w kontekst leśny świadomie. Robię to, bo mogę. Na temat kolokwializmów nie wypowiadam się, kwestia gustu przy stosowaniu. Mój wpis miał zwrócić uwagę na wyraźną zmianę profilu antysemitów. Nie neguję potrzeby piętnowania lokalnego wybryku kibolstwa, ale nie widzę też powodu, aby do tej kwestii nie odnieść się w kontekście europejskim, skoro nie żyjemy w wyizolowanej próżni, tylko w UE. EOT

    1. Świadomie ‘zaoborzył’! 😉 😀 A to dobry ‘magic’… 😀

 14. http://www.the614thcs.com/38.1550.0.0.1.0.phtml

  ONZ od roku 2003 sformułowała 232 rezolucje dotyczące Izraela, co stanowi 40% wszystkich rezolucji i jednocześnie sześć razy więcej, niż dotyczących następnego państwa na liście, czyli Sudanu. W oskarżeniach Izraela o ludobójstwo, o masakry, o rasizm.

  1. Szanowna Prawdo, trudno o lepszy przykład wyparcia i moralnego zagubienia, w szczególności jeśli Prawda jest katolicka, jak powyższy komentarz. W chrześcijaństwie jest to znane jako nie dostrzeganie belki we własnym oku. W psychologii wyparcie i przeniesienie win własnych na innego. Na recepcie wypisuję medytacje: chrześcijańskie, buddyjskie, albo prywatne nad Wisłą.

   1. A może jakiś merytoryczny argumencik? No bo jest tak: jeśli ktoś twierdzi, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – to znaczy, że jest postępowy, nowoczesny, mądry. Natomiast jakiekolwiek krytykowanie wiadomo kogo oznacza banicję? Pytam więc o elementarne zasady sprawiedliwości!

Zamknij