Maciej Gdula

| Poseł Lewicy
Poseł Lewicy, socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Auto szeroko komentowanego badania „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta”. Opublikował m.in.: „Style życia i porządek klasowy w Polsce” (2012, wspólnie z Przemysławem Sadurą), „Nowy autorytaryzm” (2018). Od lat związany z Krytyką Polityczną.

Gdula: Pochwała zależności

Zastanówmy się, jak zorganizować społeczeństwo, żeby żyło nam się lżej, zamiast mamić się wizją powszechnej szczęśliwości wynikającej z wolnego wyboru.

Gdula: Nietykalność

Zamach w Bostonie pokazuje, że pomimo dwunastu lat „wojny z terroryzmem” i poświęcenia demokratycznych wartości nie udało się stworzyć bezpiecznej rzeczywistości.

Gdula: Twierdza smoleńska

Smoleńsk stał się dla PiS-u twierdzą, w której można się już tylko bronić. Nie da się z niej wyprowadzić żadnego kontrataku i nie ma co liczyć na posiłki.

Gdula: Prawie jak innowacyjność

Może należy płacić firmom farmaceutycznym za badania, a nie za gotowe leki? Coś trzeba zrobić z marnotrawieniem przez nie publicznych środków.

Gdula: Cypryjska lekcja

Po tym kryzysie na pewno wiemy jedno: rację mieli neoliberałowie powtarzający, że nie ma darmowych lunchów. Płacimy właśnie za brak regulacji, zbyt swobodne krążenie kapitału i raje podatkowe.

Spór na wyniszczenie? Niekoniecznie

Spór między Europa Plus i SLD może być pożyteczny. Jeśli Kwaśniewski reprezentuje eurooptymizm, to Miller może poszukać formuły na lewicową krytykę UE.

Samoobrona wciąż nieprzedstawiona

Ci, którzy uważali Samoobronę za partię zachłannych na władzę krętaczy i aferzystów, będą zadowoleni. „Lepperiada” opowie im historię, którą już znają.

Bliżej mi do Janosika

Kiedyś ludzie identyfikowali się z góralami, którym pomagał Janosik. Dziś myślą, że bliżej im do hrabiego Horvatha. Ale u hrabiego mogą być co najwyżej żałosnym murgrabią.