Kolejny raz spotykamy się na Jasnej 10, by zgłębiać problematykę zwrotu migracyjnego oraz przyjrzeć się współczesnym wyzwaniom związanym z migracją – i pokazywać, jak różnorodnym miastem jest Warszawa.
Już dziś, 15 listopada, rusza kolejna edycja festiwalu Warszawo, moja Warszawo, który odbędzie w Społecznej Instytucji Kultury Krytyki Politycznej Jasna 10. Od początku celem wydarzenia było zaangażowanie osób migranckich w działania wzmacniające warszawską scenę artystyczną, która staje się coraz bardziej różnorodna, lecz wciąż pełna niewykorzystanych możliwości współpracy. Czego spodziewać się po tegorocznej edycji?
Osoby kuratorskie festiwalu, Lizavieta Stecko i Wojtek Zrałek-Kossakowski, zaprosili do współpracy sześć reprezentujących różne kraje artystycznych duetów – Adama Kozickiego i Maksima Shveda (Białoruś), Jerzego Rogiewicza i Zoyę Michailovą (Ukraina), Katarzynę Szyngierę i Zoyę Laktionovą (Ukraina), Bartosza Webera i Sefę Sagira (Turcja), Zuzannę Wrońską i Maximiliano Bobera (Argentyna) oraz Lilianę Zeic i Olgę Mzhelską (Białoruś).
czytaj także
Przygotowane przez nich projekty mają być przyczynkiem do refleksji nad tym, jak wspólnie możemy kształtować naszą przyszłość, tworząc mosty między różnymi kulturami i doświadczeniami. Znajdziemy wśród nich m.in. fantazję o zbudowaniu wieży na pograniczu Polski i Białorusi, która umożliwiałaby spojrzenie na białoruską stronę, pięć koncepcji renowacji Warszawskiego Cmentarza Żołnierzy Radzieckich czy zestaw inspirowanych podwarszawskim folklorem. Szczegółowy opis prezentowanych na festiwalu projektów znajdziecie pod tym adresem.
Jak mówią osoby kuratorskie, ich ambicją było odkrywanie i wspieranie osobowości twórczych, które niezależnie od narodowości czy pochodzenia wybrały Warszawę na swój dom.
Jedne instytucje kultury potrzebują publiczności, a inne społeczności
czytaj także
– Festiwal ma na celu zgłębianie problematyki zwrotu migracyjnego oraz przyjrzenie się współczesnym wyzwaniom związanym z migracją, które kształtują współczesne społeczeństwa. Wierzymy, że wspólny proces twórczy ma ogromny potencjał wyzwolenia, a wymiana artystycznych doświadczeń może prowadzić do nowych form wyrazu i zrozumienia – wyjaśniają Lizavieta i Wojtek.
Projekty prezentowane w ramach festiwalu obejmują różnorodne formy – oprócz audiowizualnego spektaklu czy instalacji artystycznej goście będą mogli posłuchać improwizowanego koncertu czy wspomnianych już piosenek duetu Wrońska/Bober. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a sam festiwal potrwa do niedzieli. Szczegółowy terminarz znajdziecie tu. Dołączcie do nas na Jasnej 10 w Warszawie – bądźmy razem!