Miasto

Rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie. Pokaz filmu „Korporacja”

Wolny rynek nie istnieje! Rozpoczynamy cykl comiesięcznych pokazów filmów ekonomicznych.

Uniwersytet Krytyczny | Rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie

18 grudnia, środa, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16 (II p.), Warszawa

Na początek pokaz filmu Korporacja w reżyserii Marka Achbara i Jennifer Abbott. Mit, że to co prywatne, jest lepsze niż publiczne obali Jakub Dymek (Krytyka Polityczna) w prelekcji przed projekcją. Wydarzenie towarzyszy wydaniu książki Ha-Joon Changa 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie.

O filmie:

150 lat temu korporacja była instytucją o małym zasięgu oddziaływania. Dziś międzynarodowa firma potrafi urastać do rangi kościoła, monarchii czy partii komunistycznej z innej epoki. Stała się dominującą instytucją życia publicznego. Czy korporacja oprze się historii? Dokąd zmierza? Jakie są konsekwencje rosnącej potęgi korporacji dla człowieka, środowiska naturalnego i demokracji? Czy nasza planeta ma szansę przetrwać, jeśli dajemy tak wielką władzę instytucji, która jest z założenia amoralna i antydemokratyczna oraz zorientowana głównie na generowanie zysku dla swoich udziałowców? Czy można znaleźć lekarstwo na tę bezwzględną pogoń za zyskiem?

Film powstawał przez 6 lat. Został wyprodukowany w dobie największych batalii antyglobalistycznych i spektakularnych upadków korporacji (np. Enron). Galeria prezentowanych znawców przedmiotu jest imponująca: prezesi korporacji z sektora paliwowego (Shell), farmaceutycznego (Pfizer), IT (IBM), PR (Burson Marstaller), reklamowego (Landor i Initiative Media), naukowcy, historycy, działacze społeczni, krytycy współczesnego kapitalizmu (Noam Chomsky, Peter Drucker, Milton Friedman, Naomi Klein), reżyser Michael Moore, szpieg gospodarczy, spec od kryptoreklamy i specjalista FBI. W filmie wykorzystano między innymi serwisy informacyjne, wczesne reklamy telewizyjne, filmy klasy B i korporacyjne filmy propagandowe. To wszystko sprawia, że otrzymujemy wierny portret współczesnej korporacji, panujących w jej wnętrzu relacji i jej możliwe kierunki rozwoju.

Wygrane nagrody i festiwale:

2003 – Specjalna Nagroda Jury na IDFA w Amsterdamie
2003 – Specjalna Nagroda Jury na MFF w Toronto
2004 – Nagroda Publiczności na MFF w Sundance

Korporacja / The Corporation
reż. Mark Achbar, Jennifer Abbott
prod. Kanada 2003, 145 min.

O książce 23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie:

To książka dla tych z nas, którzy dekadę czy dwie temu uwierzyli, że ekonomia jest nauką ścisłą, po czym zajęliśmy się swoimi sprawami, potulnie uznając w sferze gospodarczej monopol ekspertów od wolnego rynku. Teraz czujemy, że coś tu nie gra, że trzeba było lepiej pilnować interesu. Ta książka, napisana ze swadą, humorem i całą masą barwnych przykładów, pokazuje jak bardzo zostaliśmy zmanipulowani i wzywa do samodzielnego myślenia o rynku. Mamy prawo mieć na kapitalizm inne poglądy od neoliberałów, co nie znaczy, że staniemy się przeciwnikami samego kapitalizmu.

23 rzeczy polecam też feministkom – jest tu rozdział poświęcony kobietom (choć dla niepoznaki ma w tytule pralkę i internet). Jest też wyjaśnienie, dlaczego mikrokredyty (rzekomy dowód na to, że wolny rynek służy kobietom) okazały się niewypałem.
Agnieszka Graff

Ha-Joon prosto, zabawnie i zrozumiale mówi, co medialni ekonomiści owijają w bawełnę, dlaczego to robią i jak świat naprawdę się kręci. Dzięki niemu nie będziecie już więcej bezradni wobec głupstw, które wmawiają nam wyznawcy neoliberalizamu.
Jacek Żakowski

Książka jest swoistym vademecum, które powinno stać się orężem w dyskusji myślącego czytelnika z wyznawcami neoliberalnej wersji turbo-kapitalizmu. Przez główny nurt będzie czytana z wypiekami na twarzy w poszukiwaniu luk w rozumowaniu, których tam nie ma. Pozycja dla każdego – potrzebne jest tylko logiczne myślenie.
Piotr Kuczyński

Partnerem cyklu pokazów jest Against Gravity.

Pokaz odbywa się w ramach projektu „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013”, realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij