Niemcy wpadają w gazową pułapkę. Nie podążajmy ich śladem

Po odejściu od węgla inwestycje zostaną przeniesione na nową infrastrukturę gazową. Jednak aby osiągnąć cel 1,5°C, musimy całkowicie skończyć z paliwami kopalnymi.Nick Heubeck

Piłkarka, która walczy o lepszy świat. Poznajcie Megan Rapinoe

Rapinoe wykorzystuje zainteresowanie mediów, żeby mówić o równości, prawach mniejszości. To nieczęste u sportowców i sportsmenek zaciskających samym sobie kajdany umów sponsorskich.

Szanujcie nasze uczucia, bracia i siostry. Wasze intymne chwile z Bogiem dużo nas kosztują

Nawet gdyby Kościół promieniał czystym dobrem, nadal nie chcemy, by układał nam życie. Uczucia niereligijne są tak samo ważne jak wasza identyfikacja z wiarą katolicką.Dorota Próchniewicz
Narkopolitykaprzejdź do serwisu
Nasze autorki i autorzy
Kulturazobacz więcej

Folklor-nie-folklor

Kinga Dunin czyta „Człowieka, który znał mowę węży” Andrusa Kivirähka, „W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie” Ango Sakaguchiego, „Owoce wiśni” Osamu Dazaia i „Kentuki” Samanty Schweblin.
Kinga Dunin

Zima w środku lata, a protest kobiet może trwać nawet dwadzieścia lat

Podsumowując zeszły rok, umieściłam „Jesień” Ali Smith w siódemce powieści, które mnie szczególnie zainteresowały. Po „Zimie” nie mogę doczekać się wiosny. Nie tylko w literaturze.

Otrzymuj newsletter z działu kultura prosto na swojego maila

My, lud queerowy

Naszą książkę można czytać jako swoistą historię nieheternormatywości i rozszczelniania opresyjnej normy – mówią Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak i Błażej Warkocki, twórcy „Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer”.

Polecamy

„Czy po nas już tylko czarna dziura zostanie?” Rolnicy patrzą w przyszłość

Poznajcie ludzi, którzy domagają się od polskiego rządu jasnych odpowiedzi. Od tego zależy ich los. Reportaż multimedialny.
Plawgo & Pyrkazobacz więcej
Evergreenyzobacz więcej

Kotły a muzyka kameralna, czyli o genderze raz jeszcze

Co jest naszym celem? Zachowanie czystości tożsamościowej czy przekonanie albo przynajmniej przybliżenie innym swoich racji?

Wolność matek

Od czasów Virginii Woolf wiemy, że aby pracować twórczo, kobieta musi mieć własny pokój i dochód. Dla wielu z nas jest jeszcze jeden przemilczany warunek: opieka nad dzieckiem.
Zamknij