WALDEN | Ludomir Franczak

WALDEN | Ludomir Franczak

24 marzec 2018 / godz. 18:00 / Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” (ul. Przykopa 20)

Tytułowy WALDEN jest stawem w środku lasu, nad który 4 lipca 1845 roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności przez następne ponad dwa lata. W spektaklu staje się on symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia.

Walden to tak naprawdę opowieść o konieczności decydowania samemu za siebie
i świadomym życiu wobec natury, państwa, czy cywilizacji, zwracająca uwagę na uważne słuchanie świata.

Spektakl oparty na powieści Henry’ego Thoreau, przywołujący również jego traktat  „O obywatelskim nieposłuszeństwie”, przeprowadzony jest w konwencji XIX-wiecznego teatru pudełkowego, prezentowanego często w prywatnych domach, rozbudowanego o żywy, performatywny plan. Jednocześnie operuje nowoczesnymi środkami z pogranicza sztuk wizualnych, sztuki dźwiękowej i teatru. Całość pozostaje statyczna, jak na, popularnych w XIX wieku, panoramach, stając się swego rodzaju ilustracją dla akcji rozgrywającej się w warstwie dźwiękowej częściowo nagranej i odtwarzanej, częściowo tworzonej na żywo.

 

Scenariusz i realizacja – Ludomir Franczak

Głos – Emil Franczak

Produkcja nagrań – Marcin Dymiter

Projekt powstał w ramach rezydencji w Domu Słów w Lublinie

Premiera – Dom Słów, Lublin, 29.09.2017

lfranczak.blogspot.com

***

Ludomir Franczak – artysta wizualny, reżyser teatralny, kurator, autor wydawnictw artystycznych. Sypendysta Fundacji Wyszehradzkiej (VARP), MKiDN (2014) i trzykrotnie Marszałka Województwa Pomorskiego. Zdobywca nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007. Nominowany do tytułu Kulturysta roku 2013 przez dziennikarzy radiowej Trójki. Laureat programu Placówka Instytutu Teatralnego w Warszawie (2015/16).
Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty, wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię czy literaturę.

Tagi:

Data

24 MAR 2018

Czas

18:00

Miejsce

Na granicy
Cieszyn

Opis

W starym młynie przy al. Jana Łyska 3 powstała nowa Świetlica Krytyki Politycznej.