Pamięć o Holokauście w czasach postprawdy

Fundacja Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce oraz Krytyka Polityczna zapraszają na spotkanie Pamięć o Holokauście w czasach postprawdy / Holocaust memory in post truth age.

Goście: prof. Deborah E. Lipstadt, dr hab. Agnieszka Graff, prof. Stanisław Obirek

Jedyne w Polsce spotkanie z Deborah E. Lipstadt, amerykańską profesor historii, autorką książki Denial: Holocaust History on Trial, bohaterką filmu Kłamstwo (ang. Denial). Film Kłamstwo to oparty na faktach dramat sądowy, którego akcja koncentruje się wokół procesu o oszczerstwo. W 1998 roku brytyjski historyk David Irving znany z negowania Holocaustu, wytoczył prof. Lipstadt proces o zniesławienie. Sprawa ostatecznie zakończyła się w 2000 roku decyzją Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa o zwycięstwie prof. Lipstadt.

W trakcie naszej rozmowy, którą poprowadzi dr hab. Agnieszka Graff amerykanistka wykładowczyni gender studies, chcemy wspólnie z prof. Lipstadt i prof. teologii Stanisławem Obirkiem zastanowić się: jak walczyć o prawdę w czasach gdy nie będzie już świadków? Jaka jest rola/odpowiedzialność historyków, prawników i dziennikarzy w czasach “post-prawdy”? Czy walka o prawdę o Holocauście leży wyłącznie w rękach potomków ofiar? A może, to w ogóle nie jest ważne?

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Prof. Lipstadt przyjeżdża do Polski na zaproszenie United International Pictures, polskiego dystrybutora filmu Kłamstwo (ang.”Denial”). Premiera 27 stycznia 2017.

Współorganizatorem spotkania jest Krytyka Polityczna.

Data

19 STY 2017

Czas

16:30
ul. Foksal 16

Miejsce

ul. Foksal 16
Warszawa

Opis

Redakcja Krytyki Politycznej w warszawie to miejsce dyskusji, seminariów i konferencji naukowych, premier książkowych. Działa tu Instytut Studiów Zaawansowanych i księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej.