support dont punish

Dzień z życia użytkowników narkotyków | Support. Don’t punish

26 czerwca to Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, coroczne święto ustanowione w 1987 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR oraz Narkopolityka / Krytyka Polityczna zapraszają do przyłączenia się do sprzeciwu wobec prohibicyjnej polityki narkotykowej sprzecznej z prawami człowieka. Tak hołubionej przez ONZ.

Weź udział w interaktywnym projekcie fotograficznym, będącym kluczową częścią kampanii. Zdjęcia z hasłem kampanii zostaną umieszczone na międzynarodowej platformie galerii.

Następnie polska premiera filmu dokumentalnego A Day In The Life: The World Of Humans Who Use Drugs zrealizowanego przez zaprzyjaźnioną z nami węgierską organizację Rights Reporter Foundation. Film pokazuje jeden dzień z życia użytkowników narkotyków w siedmiu miastach świata.

Po filmie porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi o tym, jak to jest być użytkownikiem narkotyków w polskich realiach, co to znaczy być osobą, która używa i jak wygląda codzienne funkcjonowanie, jeden dzień z życia.

Program:

19.00 – Projekt fotograficzny

19.15 – Pokaz filmu: A Day In The Life: The World Of Humans Who Use Drugs (film z polskimi napisami, produkcja: Rights Reporter Foundation)

20.45 – Rozmowa z zaproszonymi gośćmi. Prowadzenie: Magda Bartnik (Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR).

Dzień solidarności z ludźmi, nie ich karania

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi w duchu wojny z narkotykami i narkomanią, ma być znakiem coraz większej efektywności w ich zwalczaniu, symbolem międzynarodowej współpracy w czynieniu społeczeństw wolnymi od narkotyków.

W różnych częściach świata obchody przyjmują różne formy. Niektóre kraje chwalą się ilością zarekwirowanych substancji psychoaktywnych, inne liczbą zatrzymań, jeszcze inne (jak np. Chiny) dokonują publicznych egzekucji skazanych za przestępstwa narkotykowe. Gorzką ironią jest fakt, że 26 czerwca to również proklamowany przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.

Support. Don’t Punish. / Wspierać, nie karać to globalna kampania, która jest głosem sprzeciwu wobec bezwzględnej, niszczącej prohibicji narkotykowej, będącej de facto wojną wymierzoną w użytkowników substancji psychoaktywnych. Wzywa do reformy światowego systemu kontroli narkotyków oraz polityk narkotykowych, które powinny za swój priorytet uznawać ochronę praw człowieka oraz zdrowie publiczne. Wzywa do dekryminalizacji używania i posiadania substancji psychoaktywnych na własny użytek, usunięcia kary śmierci za przestępstwa narkotykowe, przesunięcia środków finansowych w obszar zdrowia publicznego i działań z zakresu redukcji szkód. Druzgocących konsekwencji trwającej długie dziesięciolecia wojny już się nie da cofnąć, ale można je minimalizować lub częściowo zatrzymać.

Współorganizatorzy:

Support. Don’t punish, Drug Reporter / Rights Reporter Foundation, Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR, Narkopolityka / Krytyka Polityczna

Tagi:

Data

26 CZE 2017

Czas

19:00
ul. Foksal 16

Miejsce

ul. Foksal 16
Warszawa

Opis

Redakcja Krytyki Politycznej w warszawie to miejsce dyskusji, seminariów i konferencji naukowych, premier książkowych. Działa tu Instytut Studiów Zaawansowanych i księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej.