UE

Lewicowa polityka działa? To nic, zakażemy!

Najbardziej niebezpieczna rzecz, jaką może zrobić lewicowa polityka, to dać dobry przykład.Jamie Mackay
janis-warufakis

Demos potrzebny Unii od zaraz

Wspólnota europejska została oparta na hegemonii tandemu francusko-niemieckiego i budowie niekontrolowanej społecznie „brukselskiej administracji”. Dziś to nie starcza.Szymon Rębowski

Czechy: ostry skręt w prawo

W Czechach właśnie odbyły się wybory samorządowe. Czy czeska polityka mogła skręcić jeszcze mocniej w prawo? Otóż mogła.
Guy Verhofstadt

Osuszyć unijne bagno

Pod rządami populistów zawsze kwitnie korupcja, której nie da się zwalczyć półśrodkami.
Fot. Agnieszka Wiśniewska

Demokratyczna Polska w demokratycznej Europie

Jaka Polska w jakiej Europie? Polska demokratyczna, a z tym mamy ostatnio problemy. Polska z ludźmi i dla ludzi. A Europa? Taka sama – i z tymi samymi osobami.
Theresa May, Donald Tusk

Polexitu nie będzie. Unii niestety też może nie być

Robert Schuman zwracał uwagę, że warunkiem powodzenia projektu integracji europejskiej jest przekonanie ludzi, iż przyszłość ekonomiczna ich dzieci będzie lepsza. Dziś nikt w Europie nie ma tej pewności, a Unia znalazła się na zakręcie.

Fot. Biuro przewodniczącego Rady Europejskiej, flickr.com

UE: Inkluzywna przestrzeń solidarności

Projekt europejski trzeba po prostu przemyśleć na nowo, poczynając od samych jego korzeni. Nie można ograniczać go do geopolityki, procedur, a nawet gospodarki oraz inwestycji

Fot. pexels.com

Wszyscy jesteśmy z PRL-u?

Zasadniczy problem z polską debatą o Unii Europejskiej polega na tym, że wciąż postrzegamy ją przez pryzmat doświadczeń PRL. Ten sam błąd popełniają politycy jednej i drugiej strony.