Świat

Lewicowa polityka działa? To nic, zakażemy!

Najbardziej niebezpieczna rzecz, jaką może zrobić lewicowa polityka, to dać dobry przykład.Jamie Mackay
janis-warufakis

Demos potrzebny Unii od zaraz

Wspólnota europejska została oparta na hegemonii tandemu francusko-niemieckiego i budowie niekontrolowanej społecznie „brukselskiej administracji”. Dziś to nie starcza.Szymon Rębowski

Czechy: ostry skręt w prawo

W Czechach właśnie odbyły się wybory samorządowe. Czy czeska polityka mogła skręcić jeszcze mocniej w prawo? Otóż mogła.
Guy Verhofstadt

Osuszyć unijne bagno

Pod rządami populistów zawsze kwitnie korupcja, której nie da się zwalczyć półśrodkami.
Fot. Agnieszka Wiśniewska

Demokratyczna Polska w demokratycznej Europie

Jaka Polska w jakiej Europie? Polska demokratyczna, a z tym mamy ostatnio problemy. Polska z ludźmi i dla ludzi. A Europa? Taka sama – i z tymi samymi osobami.

Szkoła sportu

Jeden tweet Donalda Trumpa o LeBronie Jamesie pokazuje, jak ważne jest, by sportowcy również zabierali głos na polityczne tematy.

zizek-upal-kalinski

Žižek: Dramat filozofa w czasie upałów

Ten moment, kiedy szukasz ucieczki przed lejącym się z nieba żarem, pogrążając się w teoretycznych rozważaniach, i dociera do ciebie, że oto stałeś się klasycznym freudowskim przypadkiem.

Prawdziwy koszt braku zalegalizowania aborcji

Podczas gdy kraje Europy wzmacniają rozwiązania prawne gwarantujące kobietom prawo do zakończenia ciąży, argentyński rząd utrzymuje niejednoznaczne stanowisko wobec legalizacji aborcji.

nauka-antykoncepcja-prezerwatywa-afryka

Lek na globalną biedę? Antykoncepcja

Gdyby kraje rozwinięte zrzuciły się po 20 centów rocznie od osoby, do 2030 roku moglibyśmy zapewnić kobietom na całym świecie gwarancję, że będą miały dostęp do pomocy w planowaniu rodziny bez obaw o konsekwencje i koszty.