Świat

Fot. Maciej Komorowski.

Japonia też wstaje z kolan

Japoński nacjonalizm? Mniej disneylandyzacji, więcej dopracowanych przebieranek i modnych stylizacji na czas wojny.
putin-trump-rysunek

Pięć powodów, dla których lewica powinna interesować się russiagate

Putin i Trump są z tej samej reakcyjnej, nacjonalistycznej gliny. Ich sojusz powinien niepokoić każdego, komu zależy na demokracji.Michael Kazin

Mieszkanie za seks

„Nie masz na czynsz? Wystarczy, że będziesz otwarta na moje propozycje” – piszą właściciele mieszkań na portalach nieruchomości.Adéla Jurečková

Ágnes Heller o Orbánie: To nie populista, tylko tyran

Gdzie funkcjonuje liberalna demokracja? W niewielu miejscach na świecie. Z pewnością nie w Europie Wschodniej.
kobieta-dziecko-afryka

Wspierajmy szczepienia w ciąży i karmienie piersią!

Te dwie metody mogą zrobić więcej dla obniżenia umieralności niemowląt niż wszystkie inne globalne akcje prozdrowotne.Melvin Sanicas
Sebastian Kurz i Wladimir Putin. Fot. Kremlin.ru

Wartości rodzinne Putina

Dojście do władzy partii populistycznych po raz pierwszy dało reżimowi Putina wpływowych rozmówców w Europie. Kreml ma się wreszcie z kim bratać.

Obóz klimatyczny albo śmierć

Ostatnie dwa lata w Polsce to wysyp postępowych i liberalnych ruchów społecznych. Jednego jednak zabrakło – ruchu klimatycznego.

Mini-grid w Afryce. Fot. IRENA, flickr.com

Ludzie potrzebują prądu

Żeby włączyć prąd w Indiach, Afryce i innych regionach świata, mali producenci energii potrzebują dostępu do kapitału oraz wsparcia w formie bezstronnych i uczciwych polityk.

królowie-strzelców

Ja tam kibicuję Piastowi Gliwice

Mundial w Rosji to kompromitacja dla FIFA i piłki nożnej. I pierwsza taka sytuacja po zakończeniu zimnej wojny, kiedy mistrzostwa dostaje kraj, który prowadzi wojnę i jest agresorem.

Angela Merkel. Fot. FB @Angelamerkel

Uchodźcy i wojna o duszę Niemiec

W konflikcie pomiędzy Merkel i CSU nie chodziło więc o to, jak zabezpieczyć granice, ale o tożsamość niemieckiej chadecji i to, jaki kierunek obierze ona w przyszłości.

Europa sama się oszukuje

Establishment Unii Europejskiej świętuje koniec kryzysu greckiego zadłużenia i francusko-niemiecki układ, który ma przebudować strefę euro. To pokazuje, jak elity UE są odklejone od rzeczywistości.