Świat

Chiny-glowne

Chiński Big Brother spotyka Big Data. Oto najbardziej totalna technologia władzy w historii ludzkości

Komunistycznej Partii Chin udało się zrobić z totalitaryzmem to samo, co Tinder zrobił z randkowaniem: zamienić w intuicyjną apkę.Krzysztof Pacewicz
lenin-moreno

Jeden Lenin wiosny nie czyni

Przynajmniej jeśli chodzi o wolne, krytyczne media.Anya Schiffrin

Jak chronić kobiety i noworodki podczas porodu

Medycyna potrafi zapobiec śmierci niemal wszystkich rodzących kobiet i noworodków. Więc dlaczego nadal umierają?Katherine Semrau, Atul Gawande

Polskie wizy, ukraińscy pracownicy i czeski Rohlik

Czy Ukraińcy mogą pracować w Czechach na polskich wizach?

Stiglitz: Handlowy zawrót głowy

Trudno doszukać się logiki w polityce handlowej Donalda Trumpa.
KP-sharing-image

Blues pociągów towarowych

Na przekór wyobrażeniu o „małym czeskim człowieku”, który nie zajmuje się wielką historią, w Czechach powstaje wiele książek i filmów o wydarzeniach XX wieku, które ukształtowały czeską tożsamość.

KP-sharing-image

Jedna z Pusiek na wolności

Sąd zawiesił Jekaterinie Samucewicz z Pussy Riot wyrok dwóch lat w kolonii karnej. Czy była to manifestacja niezależności sądu od woli prezydenta Władimira Putina?

KP-sharing-image

Grecja potrzebuje oddechu

Kontrolowane bankructwo Grecji czy też jej powrót do drachmy będą mieć katastrofalne skutki i dla Grecji, i dla UE. Przede wszystkim poważnie dotkną gospodarkę Niemiec.

KP-sharing-image

Gra o niepodległość

Walka o tytuł najlepszego piłkarza kontynentu między Messim a Ronaldo wciąż nierozstrzygnięta. Katalończycy zapewniają, że zwycięzca zagra na jednym z boisk nowego europejskiego kraju.

KP-sharing-image

Romney wygrał. I co z tego?

Dla umiarkowanych Republikanów ten gładki technokrata, którego widzieliśmy na scenie podczas pierwszej debaty, to właśnie prawdziwy Romney. Nie jestem jednak pewien, czy publiczność to kupi.

KP-sharing-image

Nie ma powrotu do przeszłości

Obama i Romney zakładają, że ożywienie gospodarcze będzie postępowało i że USA końcu wrócą do normalności. Ale ja wcale nie jestem tego taki pewny. Bo to właśnie „normalność” doprowadziła do obecnych tarapatów.

KP-sharing-image

Konflikt w Syrii sięga daleko poza jej granice

Sytuacja w Syrii wpływa na sąsiednie kraje – Turcję, Liban, Irak czy Jordanię. Niestety, ani ci sąsiedzi, ani Zachód nie mają woli politycznej, by powstrzymać eskalację przemocy.

KP-sharing-image

Ukraińska „Krytyka Polityczna” nr 4!

Skutki jednej z najgłośniejszych akcji artystycznych w wykonaniu Pussy Riot próbują przewidzieć rosyjscy aktywiści, w tym Ilja Budrajtskis i Keti Czuchrow. O tym, jak Euro 2012 wpłynęło na polskie i ukraińskie społeczeństwo oraz dlaczego zostało tak szybko zapomniane, a także o 7. Berlin Biennale piszą m.in. Żanna Kadyrowa, Serhij Żadan, Artur Żmijewski.

KP-sharing-image

Obama-Romney. Nieoczekiwana zmiana miejsc

We wczorajszej debacie Mitt Romney z całych sił starał się naprawić swoje relacje z ludem,  ale niespodziewanie łatwiej przyszło mu zdominowanie Baracka Obamy.

KP-sharing-image

Bezlitosne światło

W Leica Gallery w Pradze możemy spojrzeć w oczy żebrakom, bezdomnym grajkom i dzieciom z robotniczym kolonii.