Świat

Ta wojna mnie „wyprała” [Lichnerowicz rozmawia z Pieniążkiem]

Kiedyś miałem większą otwartość na ludzi – mówi Paweł Pieniążek, reporter, który pisze o wojnie na Ukrainie. , Agnieszka Lichnerowicz
petya-wirus

To największy atak hakerski w historii Ukrainy

Ofiarą ataków padły banki, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe, media i prywatne przedsiębiorstwa.
donald-trump-sombrero

Biała supremacja, Trump i czołgi na Mexico City

Czyli jak wzmacniane przez polityków lęki mogą uruchomić zmiany kulturowe w społeczeństwie i testować wytrzymałość demokratycznych instytucji państwowych.Hector Calleros
merkel-macron-kaczynski-orban

Macron i Merkel mówią o Polsce jednym głosem, ale z dwóch różnych powodów

Francja i Niemcy wciąż różnią się znacznie, mają odmienne priorytety i – co najważniejsze – do czego innego jest im Polska potrzebna.

Belgrad na wodzie

Gdyby korupcja, megalomania, dzika prywatyzacja i krzywdzący społeczny interes zagraniczny kapitał potrzebowały jakiegoś pomnika, to całkiem spory powstaje właśnie w stolicy Serbii.Marek Matyjanka
KP-sharing-image

Geopolityka w cieniu „poezji”

Zamieszanie wokół wiersza Co musi zostać powiedziane Güntera Grassa odwraca uwagę opinii publicznej od sedna sprawy, którym jest coraz bardziej realna groźba bliskowschodniego konfliktu o rozmiarach, jakich dotąd nie było.

KP-sharing-image

Bajeczka na miarę stulecia

Za górami, za lasami żyli sobie Zarządca Rynków, demokracja i klasa średnia. Podobieństwa z Ameryką nie do końca przypadkowe.

KP-sharing-image

Szypowski: Bilet partyjny

3 kwietnia prezydent Rosji podpisał ustawę liberalizującą rejestrowanie partii politycznych. Jednak to wcale nie oznacza, że życie opozycji będzie łatwiejsze. Tekst Stanisława Szypowskiego.

KP-sharing-image

Globalna akcja „Okupuj Ukraińskie ciało – walcz z cenzurą!”

24 marca w Rzymie odbyły się protest przeciwko cenzurze przed ukraińską ambasadą we Włoszech i akcja
poparcia dla Centrum Badań nad Kulturą Wizualną Akademii
Kijowsko-Mohylańskiej oraz wystawy „Ukraińskie ciało”. Demonstracje będą kontynuowane w miastach, w których działa ruch Occupy.

KP-sharing-image

Kulka: Homofobiczny Petersburg

W Petersburgu wprowadzono właśnie ustawę zakazującą promocji homoseksualizmu wśród nieletnich. Za taką promocję uznaje się wszelkie publiczne wspomnienie o byciu osobą homo-, bi- czy transseksualną. Przeciw ustawie protestują rosyjscy aktywiści LGTBQ i organizacje broniące praw człowieka na całym świecie. Tekst Pat Kulki.

Kożuch dla Afryki

Warto zapytać, czy mamy moralne prawo, by za pomocą mediów i celebrytów wskazywać Afrykanom zbrodniarzy i pouczać ich, co mają z nimi robić.