Świat

Reich: Jak rozpoznać dyktatora?

kaczynski-trump

Kiedy w demokratycznym państwie dyktatorzy dochodzą do władzy, możemy spodziewać się z ich strony tych siedmiu posunięć.

1. Wyolbrzymiają swój mandat do rządzenia

– twierdząc, na przykład, że wygrali wybory w cuglach, kiedy w istocie zabrakło im nawet przewagi w powszechnym głosowaniu. Krytykują jakiekolwiek doniesienia o tym, że wspólnie ze spiskowcami sfałszowali wybory. Ale sami opowiadają w kółko o „ogromnych oszustwach wyborczych”, nie mając na nie żadnych dowodów. Robią to, żeby mieć wymówkę do ograniczenia wolności głosowania swoim przeciwnikom przy kolejnych wyborach.

2. Zwracają ludzi przeciwko dziennikarzom i gazetom, które ich krytykują

Osądzają je jako „kłamliwe”, wyzywają od „szczujni” i przedstawiają jako „wrogów publicznych”. Jeśli w ogóle organizują konferencje prasowe, to robią to niezwykle rzadko. Wola komunikować się z obywatelami na wiecach albo bezpośrednimi komunikatami (dzisiaj najczęściej poprzez tweety).

3. Nagminnie okłamują opinię publiczną, nawet po skonfrontowaniu ich z faktami

Kłamstwa powtarzane wystarczająco często powodują u części osób zwątpienie w prawdę, które z kolei prowadzi do wiary w fikcję pozwalające dyktatorowi osiągać jego cele.

4. Winę za napięcia ekonomiczne zrzucają na imigrantów oraz mniejszości rasowe i religijne

Wzbudzają wobec nich niechęć i podżegają do przemocy. Grożą masowymi deportacjami, „rejestrami” mniejszości religijnych i zakazem wjazdu dla uchodźców.

5. Kwestionują motywy kogokolwiek, kto ośmieli się im przeciwstawić, z sędziami włącznie

Akty przemocy w kraju przypisują „wrogom wewnętrznym” i wykorzystują takie sytuacje, żeby uprawomocnić rozbudowywanie aparatu bezpieczeństwa i ograniczyć wolności obywatelskie.

​6. Mianują członków rodziny na wysokie stanowiska

Do osobistej ochrony wyznaczają tylko swoich zaufanych ludzi – nie korzystają ze służb, które podlegają demokratycznej kontroli. Zasłużonych generałów zwalniają na stanowiska cywilne.​

7. Utajniają informacje o swoich finansach

A między własnością prywatna i własnością publiczną nie ma dla nich różnicy. Zasoby publiczne są dla nich kolejną szansą na pomnożenie zysku.

Potraktujcie to jak ostrzeżenie.

 

**
Tekst ukazał się na blogu Roberta Reicha. Przeł. Dawid Krawczyk

Bio

Robert Reich

| Amerykański polityk i ekonomista
Profesor polityki społecznej na Uniwersytecie w Berkeley, były sekretarz pracy w administracji Billa Clintona. Magazyn „Time” uznał go za jednego z dziesięciu najskuteczniejszych członków amerykańskiego rządu w ostatnim stuleciu.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

 1. I znowu kaczyński, znowu pis… Niedobrze się robi – kiedy znikną ze wszelkicharen? stale jakieś afery. Tym razem chodzi o zięciusia rodziny. Proponuję, by złodziejem nie tylko roku, ale całego dziesięciolecia – a może nawet 100-lecia został DUBIENIECKI, mężuś marty kaczyńskiej, którego dobry wujaszek kaczor właśnie uwolnił z więzienia i parszywy złodziejaszek nie poniósł konsekwencji. Oto polska praworządność rodem z kaczogrodu. Wobec tego „złodziej” z komisariatu, o którym tak rozpisuje się media w necie, a który połaszczył się na jakiś zakichany alkomat, w ogóle nie powinien być ani osadzony, ani sądzony, ani – tym bardziej – skazany, ponieważ kaczor własnie ustanowił precedens.
  Tak wygląda właśnie dyktatura. Dubieniecki ma wrócić do wizienia i czekać na proces, a wyrok powinien być skazujący i kochaś niech siedzi przynajmniej 25 lat, ponieważ okradł niepełnosprawne dzieci i uczynił popełnił przestępstwo ponownie, więc recydywa i do pierdla marsz, bez jakiegokolwiek złagodzenia kary!!!!!!!!!!!!! Poprzednio wyciągnął go z więzienia duda – obecny prezydent RP, prawnik w rządzie Lecha. A jak wiadomo martusia była córeczką tatusia, czyli lecha. Teraz jest córeczką wujaszka jareczka, który, jak antoni Polskę, martusię obroni… Co dzisiaj duda zrobi? Bo jeśli dubieniecki zostanie na wolności i nie poniesie konsekwencji, Polacy – zaczynamy kraść i mogą nam skoczyć!

  1. Pan Dubieniecki jest prawnikiem, synem prawnika. Jego ojciec podobno był w SLD. Znali się na prawnych kruczkach, wiedzieli gdzie są luki więc je wykorzystali. A bezkarność miała im zapewnić koligacja z córką prezydenta. Nie wyszło bo się na nich poznali. A to, że powinien odpowiedzieć za przekręty to jest słuszne. Tylko jeśli można było wypuścić Łakatacza za 300 tys. To dlaczego jego nie?

 2. Jedno jest pewne, ludzie nie chcą KONTYNUACJI tego co było, chcą zmian i dlatego obalają stare zużyte establishmenty, powołując nowe formy rządów, łudząc się, że będą inne.

 3. No to całkiem jak Platforma Donalda Tuska…
  1. „Nie mamy z kim przegrać”
  2. „Media pisowskie/prawicowe”
  3. Propaganda sukcesu
  4. Roszczeniowcy, złogi popegeerowskie, mohery, darmozjady
  5. Jak coś nie pasuje to na pewno wiadomo-kto
  6. Hehehe
  7. jw

  Zasadniczo ciężko na podstawie pojedynczych przykładów dowieść zapędów dyktatorskich, istotna jest długoterminowa konsekwencja. Miejcie łeb na karku to się nie nabierzecie.

  1. Nie no jasne- ‚nie mamy z kim przegrac’ to to samo co mowienie o sfalszowanych wyborach bez zadnych dowodow.

 4. Artykuł utrzymuje taką faszystowską retorykę. Szukamy podejrzanego. Znajdujemy go. Opisujemy. Twierdzimy, że każdy kto pasuje do tego opisu będzie sprawcą tej lub podobnej zbrodni. I na tej podstawie tłum ma ocenić czy rzeczony jest winien. Zabrakło jeszcze : 8 „Dyktator nie zakłada konta i ma kota.” Głupie to było.

 5. Ależ przepiękna fryzurka a la Trump :). . Może MY NARÓD złożymy się na taką właśnie peruczkę dla kociarza? Można ten model nazwać WSPÓLNY MIANOWNIK.

  1. Kate składaj się na co chcesz ale przestań używać słów „my naród”. Są w naszym kraju ludzie o trochę innych poglądach niż ty. Pisz posty w swoim imieniu.

 6. 1. WYOLBRZYMIAJĄ SWÓJ MANDAT DO RZĄDZENIA
  Czyli że na przykład taki Barack Obama bombardując losowo wybrane kraje muzułmańskie troszeczkę przecenił swój mandat do rządzenia, uważając się za Swiatowego Dobroczyńce który trzymać musi ten cały majdan w ryzach?

  Też tak uważam.

  2. ZWRACAJĄ LUDZI PRZECIWKO DZIENNIKARZOM I GAZETOM, KTÓRE ICH KRYTYKUJĄ
  To chyba zostawimy bez komentarza.

  3. NAGMINNIE OKŁAMUJĄ OPINIĘ PUBLICZNĄ, NAWET PO SKONFRONTOWANIU ICH Z FAKTAMI
  Mowa jest teraz o broni masowego rażenia w Iraku, Białych Hełmach w Syrii, tajnych układach z Arabią Saudyjską, kłamstwach w sprawie Libii czy o kryzysie imigracyjnym? Konkretniej trochę.

  4. WINĘ ZA NAPIĘCIA EKONOMICZNE ZRZUCAJĄ NA IMIGRANTÓW ORAZ MNIEJSZOŚCI RASOWE I RELIGIJNE
  😀 Niezłe śmieszki tu u was piszą na tym portalu 😀

  5. KWESTIONUJĄ MOTYWY KOGOKOLWIEK, KTO OŚMIELI SIĘ IM PRZECIWSTAWIĆ, Z SĘDZIAMI WŁĄCZNIE
  Coś w stylu nazywania każdego niekoniecznie zgadzającego się z linią partii faszystą lub ruskim trollem? Znamy, znamy.

  ​6. MIANUJĄ CZŁONKÓW RODZINY NA WYSOKIE STANOWISKA
  Mowa o dynastii Bushów czy Clintonów?

  7. UTAJNIAJĄ INFORMACJE O SWOICH FINANSACH
  Też uważam że ukrywanie faktu brania milionów dolarów od Arabii Saudyjskiej i Kataru przez sztab Clinton za tragedię.

  Ten tekst jest na poważnie, czy dałem się z łatwością ztrollować?

  1. Nie wiem czy dałeś radę się ztrollować ale sam trollujesz marnie 😮 jedynie coś o Arabii i Katarze cała reszta cytując klasyka „To chyba zostawimy bez komentarza.” można by też się posilić na sparafrazowanie „😀 Niezłe śmieszki tu u was piszą na tym portalu 😀” na „😀 Nędzne śmieszki tu u was piszą na tym portalu w komentarzach 😀”.
   A dla reszty widowni: zauważcie jakie to u nas Polskie, ludzie nie umieją, może nie potrafią odpowiednio się odnieść do konkretnych zarzutów ale z jakiegoś powodu muszą skomentować. Jedyne co potrafią wybekać to „a Clinton to Arabia robił” a „Bush to dopiero robił”, „a PO to robił też”. Wyobraźcie sobie, że to że Bush, Clinton, PO coś tam robiła nie oznacza że PiS/Putin/Trump, czy kto tam jest waszym bohaterem, może robić coś dziesięć razy gorzej.

   1. Tak, to „to chyba zostawimy bez komentarza” rozbrajająco żałosne – no i ten plural. Witek ma sie za króla.