Świat

Rohingjowie: najbardziej prześladowana mniejszość świata ginie na naszych oczach

Rohingjowie. Fot. Steve Gumaer

Świat ma ostatnią szansę, by zatrzymać czystki etniczne w Mjanmie i pomóc Rohingjom na uchodźstwie. Ale jak to jest możliwe, że na naszych oczach społeczność licząca setki tysięcy ludzi po prostu przestaje istnieć? Komentarz Weroniki Rokickiej z Amnesty International Polska.

Wbrew doniesieniom o „chaosie informacyjnym”, bardzo dobrze wiemy, co dzieje się w Mjanmie – państwie położonym w Azji Południowo-Wschodniej.

Mamy zdjęcia satelitarne robione na przestrzeni kilku tygodni, pokazujące systematycznie palone, znikające jedna po drugiej wsie. Mamy relacje ludzi, które możemy zestawić z tym zdjęciami i opowiedzieć tragedię Rohingjów dzień po dniu. Ta metoda dokumentowania naruszeń praw człowieka została zastosowana przez Amnesty International kolejny raz, po Syrii i Korei Północnej. I kolejny raz świat ma możliwość na własne oczy zobaczyć niezbite dowody, że do zbrodni faktycznie dochodzi.

Bio

Weronika Rokicka

| Indolożka, politolożka
Doktor nauk humanistycznych, absolwentka indologii i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim; jako stypendystka rządu indyjskiego i programu Erasmus Mundus razem dwa lata studiowała w Indiach i Nepalu; od prawie 5 latach pracowniczka polskiej sekcji Amnesty International, gdzie zajmuje się obszarem praw kobiet, praw seksualnych i reprodukcyjnych i dyskryminacji. Ze względu na zainteresowania naukowe i pracę zawodową blisko śledzi stan przestrzegania praw człowieka i sytuację polityczną w Indiach, Nepalu i Bangladeszu, w tym szczególnie problematykę praw kobiet i przemocy wobec kobiet.

Komentarze

Uzupełnij wszystkie pola w formularzu.

Oczywiście Birmańczycy wpadli w paranoję. Obawiają się że na terenach gdzie osiedlano Rohingja birmańscy buddyści nie będą mieli nic do powiedzenia, a zapewne niedługo ich nie będzie. Paranoja, prawda?
Tak samo jak obawy przed albanizacją Kosowa...

nad mordowanymi w Syrii chrześcijanami i prześladowanymi Koptami też tak płakaliście?

Nie płakali. To muzułmanie, którzy pozostawieni sami sobie w ciągu kilku dekad wymordowali by buddystów.
Po prostu uprzedzili atak.

Marcin Lachowski

Muzułmanie to jak zwykle baranki boże, niewinne ofiary buddyjskiego ekstremizmu. Dobroduszne Piętaszki pragnące żyć w harmonii z naturą.

A tu jest druga strona medalu: http://www.listyznaszegosadu.pl/rohingja-aung-san-suu-kyi-i-oczernianie-birmy

Oczywiście - BIEEEEDNI MUZUŁMANIE, RATOWAĆ, RELOKOWAĆ, DZIAŁAĆ. Ciekawe, że jakoś losy nieislamskich mniejszości na całym świecie nie troskają tak bardzo KryPolu...
Bardzo namawiam wszystkich islamofili do zapoznania się z tekstem podrzuconym niżej przez Marcina Lachowskiego - szczególnie że autorka tekstu jest uroczo ahistoryczna - pisze: "Dramat Rohingjów nie zaczął się dziś. Do czystek etnicznych, które dzieją się dzisiaj, najważniejszym momentem w ich historii był rok 1982."
Czyli wszystko było cacy, aż tu w 1982 roku paskudni buddyści rzucili się na pokojowych Rohingja.
A CO BYŁO WCZEŚNIEJ?????

Tekst do którego odsyłasz sprowadza się do tego że mordy na na tych ludziach są zrozumiałe bo w XIX w. ich przodkowie zrobili komuś krzywdę (A pamiętać trzeba że prawdziwą krzywdę temu regionowi zrobiło wtedy imperium brytyjskie) a tak w ogóle to w XII wieku muzułmanie podbijali i dlatego teraz trzeba kogoś pomordować. Sorry, ale zabójstwo drugiego człowieka nie ma żadnego uzasadnienia. A według logiki tamtego tekstu Polska mogłaby teraz zupełnie usprawiedliwienie palić ukraińskie wsie i jechać na Berlin. Nie mam pojęcia jak prawica zawsze chce walczyć o sprawiedliwość dla ludzi z odległej przeszłości robiąc krzywdę tym żyjącym teraz w imię swoich animozji (wyobrażonych rzecz jasna, bo przecież wtedy nie żyli więc tak naprawdę ich to nie dotyczy- tak jak mnie w tej chwili nie dotyczy Wołyń, Katyń i cała reszta krwawej historii świata i Europy- dla ogarniętego człowieka liczy się tu i teraz oraz jutro- walczmy o lepsze życie dla nas i przyszłych pokoleń, nie dawajmy się omamić zemstą ludzi, którzy już dawno nie żyją).

Marcin Lachowski

Nie chodzi o zemstę, tylko o to że żaden z głównych odłamów islamu nie przewiduje pokojowej koegzystencji z niemuzułmanami na równych zasadach. Wszystkie liczące się odłamy i szkoły islamu uczą pogardy, nienawiści i przemocy w stosunku do wszystkich niemuzułmanów. Dlatego w przeszłości muzułmanie w Birmie mordowali i wszczynali rebelie i dlatego birmańscy buddyści nie chcą muzułmanów u siebie.

Większość szkół szariatu (z wyjątkiem hanafickiej) uważa, że buddystów należy wytępić. Jak można oczekiwać od buddystów tolerancji dla wyznawców takiej religii? Nikt nie oczekuje od Żydów, że będą tolerancyjni dla nazistów, ani od Afroamerykanów że pokochają KKK.

Bo oczywiście chrześcijaństwo to sam cud, miód i orzeszki? I chrześcijanie nigdy nie zabili nikogo z powodów religijnych?
JESTEŚ ODRAŻAJĄCY.

Dobrze jest pieprzyć głupoty z ciepłego fotela w mono-etnicznej katolickiej Polsce.
Chrześcijanie chrześcijanami. Muzułmanie w ciągu swojej całej historii zostawiają zgliszcza, handel niewolnikami i wyniszczenie całych narodów.

Doprowadzili nawet buddystów do drastycznych środków.

No cóż, muzułmanie znaleźli się na gorszym końcu kija.

Wcale się nie dziwę buddystom, że nie chcą islamistów u siebie, tym bardziej, że to nielegalni przybysze z Bangladeszu, którzy zaczęli licznie osiedlać się na terenach przygranicznych całymi wioskami, plemionami i rozmnażać na potęgę, więc z jakiej racji mają mieć obywatelstwo? Tam gdzie islam tam zawsze tylko śmierć, terror i wojna.

"Wcale się nie dziwię Anglikom, że nie chcą Polaków u siebie, tym bardziej, że to obcy kulturowo przybysze ze Wschodniej Europy, którzy zaczęli licznie osiedlać się na terenie Anglii całymi wioskami, regionami i rozmnażać na potęgę, więc z jakiej racji mają mieć obywatelstwo? Tam gdzie katolicyzm tam zawsze tylko śmierć, terror i wojna".
Proszę, poprawiłam Twój tekst, tak żebyś mógł zrozumieć jego absurdalność.

Anglicy, jak najbardziej, mają prawo decydować o kształcie własnego państwa i zrobili to co uważali za dobre dla SIEBIE a nie dla Syryjczyków, Polaków, Mongołów, Chińczyków itd. Każdy suwerenny kraj powinien określać jaką chce prowadzić politykę imigracyjną, tak aby służyła obywatelom i gospodarce a nie doprowadzała do niepokojów społecznych, rozkwitu przestępczości i nie stawała się źródłem drenażu budżetu.
Porównanie nie jest symetryczne, ponieważ Birma z Bangladeszem nie stanowią unii, która reguluje konwencjami i stosownymi przepisami swobodny przepływ ludności w obrębie państw członkowskich. Poza tym "śmierć, terror i wojna" w katolskim wydaniu to pieśń odległej przeszłości, z której do dzisiaj pozostała jedynie parodia z leniwym knurem-plebanem, często pedofilem w tle a nie fanatycznym imamem nawołującym do wyrzynki niewiernych i przyznającym kobiecie status zwierzęcia, należącego do inwentarza męża.

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Echch, te polskie, katolickie patrole na ulicach angielskich miast, przestrzegające żeby w piątek pościć...
Agnieszko, najwyraźniej nie rozpoznała byś absurdalności gdyby nagle wyskoczyła z krzaków i kopnęła cię w zadek...

prawicowy sympatyk lewicy

LOOOL
Od kiedy to Polacy narzucaja Anglikom swoje sredniowieczne zwyczaje, zabraniaja im pic piwa na ulicy, kaza ubierac kobiety w jakies szmaty??? Od kiedy to organizuja zamachy terrorystyczne w Anglii???

Patrzac na przyklad USA, to akurat Polacy sa dokladnym przeciwienstwem muzlimow: asymiluja sie wrecz za szybko, porzucajac wszelkie zwiazki z krajem i "zapominajac" polskiego. Zupelnie tez odpuszczaja jakiekolwiek formy wspolnoty (te wszystkie polonijne organizacje to zwykle spotkania przy herbatce paru emerytow, bez zadnego wplywu na polityke i biezace zycie spoleczenstwa)

prawicowy sympatyk lewicy

W rzeczy samej. Birma (a nie żadna mjamnamacośtam) nie chce mieć u siebie powtórki z Kosowa czy Czeczenii.

Miło zobaczyć jak w jakimś kraju nie powiódł się islamski najazd.

Zaciekawiła mnie informacja, że do 2006 roku sprzęt wojskowy Mjanmie sprzedawała również Polska. Na załączonej grafice widzimy, że chodzi o "35 aircraft".
Po pobieżnym riserczu wiadomo, że chodzi o helikotery sprzedane w latach 90, z czego większośc to przestarzałe Mi-2, ale także 4 Sokoły. O ile fotografii tych pierwszych w barwach Birmy wujek google w ogóle nie wyświetla, to te drugie owszem są: dwa, wystawione w muzeum. Zapewne z braku części zamiennych.

A ten najazd radosnych propagatorów ludobójstwa na KP to tak za darmo?

nie, za srebrniki Putina, Trumpa i Voldemorta.

Ponizsze komentarze napawaja mnie strachem i obrzydzeniem. Jak mozna w XXI wieku popierac i relatywizowac czystki etniczne i masakry ludnosci cywilnej (w tym licznych kobiet i dzieci)?I to w kraju, ktorego ludnosc sama tyle przeszla w ostatnich 70 latach. To przerazajace jakie efekty przynosi obecna nagonka i spirala nienawisci nakrecana przez nieodpowiedzialnych polskich politykow i media. W Niemczech takimi komentarzami szerzacymi nienawisc na tle rasowym i religijnym i zachecajacymi w gruncie rzeczy do przemocy juz interesowalaby sie prokuratura. I to nie w imie poprawnosci politycznej czy cenzury a poszanowania prawa i wolnosci zapewnionych w konstytucji demokratycznego panstwa. I co sie stalo ze zwykla przyzwoitoscia ludzka? o wartosciach chrzescijanskich, ktore z takimi komentarzami nijak nie da sie pogodzic juz nie mowiac? A prawda historyczna? Kazdej innej religii, w tym islamowi daleko jeszcze do liczby ofiar, ktora wywolali zwolennicy naszej milujacej pokoj religii w ciagu ostatnich 10 wiekow - od Indian w Ameryce Srodkowej i Poludniowej w ramach konkwisty, po mieszkancow Kontantynopola i Bliskiego Wschodu w czasie wypraw krzyzowych, tysiecy ofiar Inkwizycji w Europie, misjonowanych mieszkancow Czarnej Afryki zmuszanych do niewolniczej pracy, Zydow mordowanych w pogromach czy przeprowadzonego przez chrzescijan na Romach i zydach holokaustu...Ale nagle przecietny Polak, ktory najczesciej w zyciu dwoch zdan nie zamienil z muzulmaninem stal sie najwiekszym ekspertem od teologii, etnologii i terroryzmu. I to nagle, o dziwo, na przestrzeni raptem 2 lat, odkad pojawily sie nie podobajace sie polskiemu konserwatywnemu rzadowi pomysly o relokacji uchodzcow. Bo jeszcze 5 lat temu islam kojarzyl sie Kowalskiemu przez dziesieciolecia wylacznie z basniami 1000 i 1 nocy lub pozniej z wczasami w Egipcie lub Tunezji i ani go ziebil ani grzal (i to mimo tysiecy muzulmanskich Tatarow w Polsce i tysiecy osiadlych w Polsce w latach 90. uchodzcow z Czeczenii). I tak oto Polska staje sie najbardziej antyislamskim panstwem Europy mimo pewnie najmniejszej procentowo liczby muzulmanow. I wstyd mi za kraj, ktory przez wieki byl kolebka tolerancji w tym religijnej, w ktorym tyle nacji, etni i wyznan stworzylo wyjatkowa mieszanke kulturalna i kulinarna. Jaka krotka jest pamiec ludzka i jak silne medialne pranie mozgow oparte na strachu, uprzedzeniach, braku podstawowej wiedzy i refleksji.

znajdź wypowiedzi, które nawołują do stosowania przemocy. Nie "w gruncie rzeczy", ale wprost.

Bo "w gruncie rzeczy", to każdemu można wszystko zarzucić...

"W Niemczech takimi komentarzami szerzącymi nienawiść na tle rasowym i religijnym i zachęcającymi w gruncie rzeczy do przemocy już interesowałaby się prokuratura"

- bo Niemcy to państwo faszystowskie. Tam jest tylko jeden zestaw wypowiedzi, za który nie ma się prokuratury na karku.

"zachęcającymi w gruncie rzeczy do przemocy"

- taa, "w gruncie rzeczy". Czyli - krytykujemy artykuł, zauważamy, że muzułmanie w Birmie nie byli święci = nawołujemy do mordowania.

Napiszę tylko tyle: dobrze, że jesteśmy w Polsce, gdzie taki homo sovieticus jak ty nie ma za dużo do powiedzenia. : )

Szanowna Pani Weroniko, dziękuję za ważny i cenny artykuł. Pozwolę sobie dodać, że oczywiście urząd Wysokiego Komisarza NZ do Spraw Uchodźców zorganizował zbiórkę funduszy na rzecz Rohingya:
https://donate.unhcr.org/gu-en/rohingya
Prowadzą ją też niektóre ośrodki buddyjskie na Zachodzie, np. tu:
https://www.upaya.org/giving/support-rohingya-refugees/

Mam tylko jedno zastrzeżenie: nie istnieje żadna "Mjanma". W języku polskim istnieje natomiast bardzo już dobrze zakorzenione słowo "Birma", które określa zarówno kraj, jak i państwo. Caesar non supra grammaticos, a już zwłaszcza nie może być dla nas autorytetem wojskowa junta, której zachciało się zmienić nazwę swego kraju na "Myanmar". Obowiązuje ona tylko Birmańczyków i nikogo innego. Dokładnie tak samo absurdem było domaganie się przez owego bardzo niemądrego ambasadora Białorusi, abyśmy - w polszczyźnie! - zmienili nazwę jego kraju na "Biełaruś". "Mjanma", która zresztą brzmi tyleż śmiesznie co głupio, jest jawnym gwałtem na naszym języku.
Z poważaniem, Ildefons Miau